Policjanci apelują do pieszych i kierowców

Paragraf

Wraz z rozpoczęciem jesiennego okresu, również szydłowieccy policjanci prowadzą profilaktyczne działania pod nazwą „Widoczny na drodze – bezpieczny po zmroku”. Zasadniczy ich cel, to poprawa bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów.

– Ten cele realizowany jest m.in. poprzez egzekwowanie obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych oraz obowiązkowego oświetlenia rowerów, motorowerów i motocykli. Jak również przez promowanie używania elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów nawet w sytuacjach, kiedy obowiązujące przepisy tego nie  wymagają – podkreśla rzeczniczka prasowa szydłowieckiej komendy,  st. sierż. Marlena Skórkiewicz.

Nie mamy wpływu na pogodę ale możemy mieć wpływ na własne bezpieczeństwo. Dlatego w okresie jesiennych, pogodowych utrudnień policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

– Jesień to czas, aby przypomnieć sobie o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych, o korzyściach używania ich na co dzień oraz obowiązkach prawnych (korzystając z poboczy dróg na terenach niezabudowanych, podczas mgieł, o świcie i o zmroku – piesi zobowiązani są do noszenia elementów odblaskowych) – podkreślają policjanci z szydłowieckiej „drogówki”.

Działania zachęcające do noszenia odblasków, szydłowieccy policjanci prowadzą już od początku września br. Te edukacyjne przedsięwzięcia realizowano nie tylko w szkołach i przedszkolach. Obecnie wobec pieszych, ignorujących odblaskowy obowiązek prowadzone są już również działania prewencyjne – nie tylko pouczenia ale również mandaty…

– Okazuje się, że wciąż jeszcze niektórzy piesi igrają z losem ryzykując życie, a w najlepszym przypadku mandat. Dlatego po raz kolejny, nasi policjanci przypominają i wciąż będą przypominać: Widoczny na drodze – znaczy bezpieczny! – podkreśla Marek Gawin, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

 

Policja przypomina

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowców.

Brak elementu odblaskowego „wyczerpuje znamiona” wykroczenia drogowego, za które grozi mandat karny w wysokości do 100 zł.

 

Odblaskowa asekuracja pieszych

Policja przypomina, że kierowca w nocy widzi pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych z odległości około 30 – 40 metrów.

To często zdecydowanie zbyt mało, żeby w porę skutecznie zareagować i zahamować, na jesiennej mokrej drodze… Natomiast gdy pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, może być zauważony przez kierującego samochodem czy też innym pojazdem już nawet z odległości 150 metrów.

 

Mniejsza koncentracja i wydłużona droga hamowania

Jesień to nie tylko zmiany w przyrodzie, ale również w samopoczuciu człowieka co związane jest z problemami z koncentracją.

Dlatego powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na skupienie się podczas jazdy, co pomoże kierowcom uniknąć groźnych sytuacji na drodze. Jesienny okres charakteryzuje się również „obniżeniem” widoczności, dlatego mogą wystąpić problemy z prowadzeniem pojazdu i oceną odległości.

Pamiętajmy także, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu… Zdarza się więc, że w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Ponadto kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, zwolnić w myśl zasady – wolniej znaczy bezpieczniej!

 

Odblaski mogą pieszego uratować…

Marek Gawin, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu. – Ciemne ubranie, brak oświetlenia, fatalne warunki atmosferyczne oraz nieostrożne zachowanie pieszego, to prosta droga do – drogowego potrącenia przez samochód, które może zakończyć się tragicznie…

– Szanse pieszych w zderzeniu z samochodem są znikome. Dlatego warto być widocznym, a umożliwiają to elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

– Z policyjnych obserwacji wynika, że dzieci i rowerzyści coraz częściej używają elementów odblaskowych lub kamizelek ostrzegawczych. Zdecydowanie gorzej pod tym względem jest z dorosłymi pieszymi, którzy odblaski często – ignorują.

– W terenie zabudowanym, gdzie najczęściej funkcjonuje oświetlenie uliczne jest to jeszcze jakoś wytłumaczalne. Ale na tonących w mroku drogach pozamiejskich czy wiejskich, gdzie idący poboczem człowiek jest dla kierującego pojazdem praktycznie niewidoczny, jest to trudne do zaakceptowania…

– Po zmroku, piesi ubrani w ciemny strój są zauważani przez kierującego pojazdem z odległości około kilkudziesięciu metrów. W skrajnych przypadkach piesi mogą być zauważeni dopiero tuż przed pojazdem, co uniemożliwia pożądaną reakcję kierującego. Natomiast mając na sobie elementy odblaskowe, stają się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.