Obchody Narodowego Święta Niepodległości

flash Szydłowiec

Poczty sztandarowe, delegacji organizacji kombatanckich, społecznych, politycznych i zakładów pracy, urzędów oraz szkół, spotkały się na Rynku Wielkim przed ratuszem. Zgromadzonych w imieniu organizatorów: burmistrza Szydłowca i Rady Miejskiej powitała Małgorzata Bernatek – dyrektor SCK Zamek. Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego odegrała Hymn Polski, a następnie poprowadziła zgromadzonych do fary, gdzie odprawiono uroczystą mszę św. za Ojczyznę oraz tych, którzy przez lata walczyli o jej niepodległość. Po eucharystii przemaszerowano ulicami miasta na skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam ksiądz dziekan Adam Radzimirski przewodził wspólnej modlitwie za poległych w obronie naszego kraju. Burmistrz Artur Ludew przypomniał historię tych ważnych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny:

99 lat temu, po ponad 120 latach nieistnienia na mapach Europy, Polska odzyskała Niepodległość. Polacy znowu mogli sami decydować o sobie. W dwa i pół roku po odzyskaniu Niepodległości uchwalono Konstytucję, wywalczono i utrwalono zachodnią i wschodnią granicę, ujednolicono administrację państwową. Odbudowano miasta i wsie po zniszczeniach wojennych (…) Z tego wszystkiego możemy i powinniśmy być dumni – podkreśli burmistrz.

Następnie, przy dźwiękach werbla delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów. Szydłowieckie uroczystości z okazji odzyskania niepodległości zakończyły się wiązanką utworów patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.