Jak uniknąć jesiennych drogowych zagrożeń…

Paragraf

– Poza apelem do kierowców, aby wystrzegali się niepotrzebnej brawury, z „jesiennym apelem” zwracamy się również do pieszych, którzy powinni pamiętać, że podczas jesiennych mżawek czy mgieł, mogą być słabo widoczni – także w dzień, nie tylko o zmroku czy też przysłowiowym bladym świtem… – podkreślają funkcjonariusze KPP.

Nieoświetlone drogi, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do zbyt wielu, często bardzo tragicznych w skutkach wypadków. Błędem jest myślenie pieszych, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. Bezsprzecznym faktem jest, że to elementy odblaskowe – zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia.

– Zanim wejdziemy na przejście dla pieszych warto upewnić się, czy kierowca nas widzi i ma szansę bezpiecznie zahamować. Pamiętajmy, że wtargnięcie na jezdnię pieszego jest wykroczeniem. Potrącenie go przez samochód kończy się najczęściej poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią … Dlatego nie warto ryzykować wchodząc na jezdnię bez zastanowienia i zachowania ostrożności – ostrzega st. sierż. Marlena Skórkiewicz, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

– Pamiętajmy także, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowców pojazdów. Niewielki odblask sprawia, że pieszy jest widoczny z odległości około 100 metrów.  Odblaski mogą uratować życie – podkreśla policyjna rzeczniczka, zachęcając do ich noszenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Krwawe” statystki ostrzegają…

W 2016 roku odnotowano 8 461 wypadków z udziałem pieszych (25,1% ogółu), w których zginęło 868 pieszych (38,7% ogółu), a 7 974 odniosło obrażenia (19,6% ogółu).

Do wypadków z udziałem pieszych dochodziło najczęściej w obszarze zabudowanym. Pomimo tego skutki wypadków mających miejsce w obszarze niezabudowanym były tragiczniejsze, gdyż prawie – w co trzecim z nich zginął człowiek (w obszarze zabudowanym – co 13).

Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejsze ich skutki zanotowano w okresie jesienno-zimowym (październik – grudzień). W 2016 roku najwięcej pieszych zginęło i zostało rannych w grudniu – 143 zabitych (16,5% ogółu, czyli w całym roku), 1 094 rannych (13,7% ogółu).

 

Komendant wojewódzki apeluje o roztropność

W minioną niedzielę, podobnie jak w latach ubiegłych obchodziliśmy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Z tej okazji, komendant wojewódzki policji wystosował specjalny apel (drukujemy go poniżej), który kierowany jest zarówno do kierowców jak i pieszych.

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych giną tysiące osób, a setki tysięcy zostaje rannych.

Każde takie zdarzenie niesie za sobą nieodwracalne skutki i wiąże się z ogromnym cierpieniem ofiar wypadków. Musimy pamiętać, że ofiary wypadków, to nie tylko ich uczestnicy. Ale też najbliżsi czyli rodzice, małżonkowie, dzieci – wszyscy Ci, których życie w ciągu jednej chwili ulega drastycznej zmianie.

Jako osobom świadomym, nie wolno nam nie dostrzegać zagrożeń na drodze lub, co gorsze, bagatelizować ich. Nie próbujmy oszukiwać samych siebie, że za wypadki drogowe odpowiada jedynie zły stan dróg, warunki atmosferyczne lub po prostu nieszczęśliwy splot zdarzeń, który ludzie nazywają pechem.

Musimy zdawać sobie sprawę, że często największe zagrożenie drzemie w nas samych. Mając w pamięci tych, którzy korzystając z dróg stracili życie, starajmy się być roztropnymi uczestnikami ruchu drogowego. Dbajmy o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych. Bądźmy wsparciem dla wszystkich, którzy stali się ofiarami wypadków drogowych i pomagajmy im wrócić do normalności.

W imieniu własnym, jak i wszystkich policjantów mazowieckiego garnizonu policji apeluję i proszę o poszanowanie tego największego daru, jakim jest życie – życie każdego uczestnika ruchu drogowego.

insp. Tomasz Michułka

Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.