Strażacki sukces

Szydłowiec

Na VII Wojewódzki Konkurs Kronik OSP Województwa Mazowieckiego nadesłano 23 prace. Do finału jury zakwalifikowało tylko siedem. Wśród nich była kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowcu. Imprezę w Niepokalanowie zorganizowano w ramach XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik, Relacji i Opracowań „Z Dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych”. Uczestniczyły w nim strażackie jednostki m.in. z powiatów: płockiego, mińskiego, siedleckiego, lipskiego i radomskiego.

Konkursowe jury, któremu przewodniczył dr Rafał Dmowski (członek Komisji Historycznej Zarządu Głównego ZOSP RP) za najlepszą uznało kronikę OSP Szydłowiec. A tytuł „Kronikarza roku 2014” Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Mazowieckiego przyznano druhnie Annie Tomczyk, która tę kronikę prowadzi.

Nagrodę główną „Złote Pióro” i puchar wręczyli laureatce prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie dh Antoni Jan Tarczyński oraz przewodniczący jury dr Rafał Dmowski.

– Znaleźliśmy się w gronie najlepszych kronikarzy województwa mazowieckiego, to bardzo nobilitujące dla naszej jednostki. Uczestnictwo w tym kronikarskim konkursie, to również okazja do zdobycia nowych doświadczeń, dotyczących dokumentowania zdarzeń. Uczestniczyliśmy w prelekcji na temat prowadzenia kronik.Tytuł „Kronikarza roku 2014” to także mobilizacja dla mnie, do dalszej pracy na rzecz utrwalania wszechstronnej działalności naszej szydłowieckiej OSP – stwierdziła Anna Tomczyk.

 

Kronikarski dorobek

Na terenie naszego powiatu kronikarski dorobek strażaków z OSP sięga lat międzywojennych.

Swoje kroniki prowadzi obecnie 12 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szydłowcu. Do wyróżniających się kronik w powiecie szydłowieckim, które także uczestniczyły w konkursie wojewódzkim, zalicza się kroniki: OSP Jastrząb, OSP Chlewiska, OSP Wola Korzeniowa i OSP Gąsawy.