Koniec sezonu motocyklowego

Wraz z wiosną, na drogach pojawili się motocykliści. Większość z nich to odpowiedzialni kierowcy, szanujący prawo i innych użytkowników ruchu drogowego. Są jednak tacy, którym szacunek i bezpieczeństwo innych są obce. Zagięte tablice rejestracyjne, jazda na jednym kole czy wyścigi po głównych ulicach to zachowania wzbudzające obawy o bezpieczeństwo i porządek na drodze.

***

W Radomiu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, zauważyli motocykl z zagiętą tablicą rejestracyjną. Gdy dali kierującemu sygnał do zatrzymania ten zaczął uciekać. Po zatrzymaniu okazało się, że nie posiada uprawnień na motocykl.

We wrześniu, funkcjonariusze z Sokołowa Podlaskiego na drodze krajowej nr 63 zatrzymali kierującego hondą jadącego z prędkością 160km/h.

***

Walcząc z piratami drogowymi na motocyklach policjanci organizują działania w czasie których sami korzystają z motocykli i nieoznakowanych radiowozów.  I tak np. Komenda Miejska Policji w Radomiu prowadziła działania „bezpieczny motocyklista”. Tylko podczas jednej edycji akcji funkcjonariusze skontrolowali ponad 20 jednośladów, nakładając kilkanaście mandatów karnych i zatrzymując kilka dowodów rejestracyjnych. Kilku kierujących straciło też prawo jazdy, jak 25-latek jadący po Radomiu z prędkością ponad 100km/h i wyprzedzający na przejściach dla pieszych. Z kolei 20-latek kierował motocyklem mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie, nie posiadając prawa jazdy, motocyklem, który nie miał badań technicznych.

Efektem takich zachowań są niestety wypadki drogowe, często tragiczne w skutkach.

***

W bieżącym roku na terenie Mazowsza kierujący motocyklami spowodowali 53  wypadki drogowe i 107 kolizji.

W sumie w wypadkach zginęło 15 motocyklistów, co stanowi 6% ogólnej liczby ofiar śmiertelnych wśród użytkowników dróg. Na pierwszy rzut oka  niewiele, jednak znów trzeba pamiętać o proporcjach.

***

W tym roku motocykliści byli sprawcami 53 wypadków drogowych. Rannych zostało w nich 56 osób, zginęło 11. Rok ubiegły to liczby praktycznie takie same. 56 wypadków, 10 zabitych i 56 rannych.

Ogółem ofiar, a więc w wypadkach które spowodowali motocykliści oraz tam gdzie zdarzenie nastąpiło nie z ich winy było 121. 15 zabitych i 106 rannych. Rok temu to 11 zabitych i 11rannych.

 

W tym roku, została też wprowadzona ważna zmiana w prawie. Teraz by kierować motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 i mocy silnika nie większej niż 11 kw wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B.

 

Wraz z nadejściem jesieni, a później zimy motocykle na pewien czas znikną z naszych dróg. Warto jednak pamiętać, że wsiadając na motocykl trzeba mieć świadomość, że jest się narażonym na większe ryzyko wypadku niż kierowcy samochodów w podobnych sytuacjach.

Poprzedni artykułZbierali dla Flipa
Następny artykułŻydowska lekcja

Wiadomości

Jak dostać dofinansowanie z Funduszy Europejskich?

Informacji na temat możliwości pozyskiwania funduszy europejskich, mieszkańcom gminy Mirów udzielać będzie konsultant Mobilnego Punktu Informacyjnego, przy Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Z tych konsultacji...

Galerie

Najbradziej popularne

Informacji na temat możliwości pozyskiwania funduszy europejskich, mieszkańcom gminy Mirów udzielać będzie konsultant Mobilnego Punktu Informacyjnego, przy Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Z tych konsultacji skorzystać możną będzie w piątek 24 maja br. w godz. 9.30 - 13.30 w Urzędzie...
Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Zofia Pawlak, Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Wysokiej ks. Arkadiusz Bieniek, Dyrektor PSP w Wysokiej – Marta Owczarek zapraszają 28 maja br. na uroczystość w 75 rocznicę bohaterskiej śmierci żołnierzy Armii...
W podstawówce w Cukrówce gościł radomski biskup. W szkole tej obchodzono również święto szkolnego patrona. - Biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik, przybył do szkoły w towarzystwie ks. kapelana Tomasza Herca i proboszcza parafii Chlewiska ks. Romana Kuny. Powitany został przez...
Uczennica z wałsnowskiej podstawówki została "Mistrzem ortografii" w naszym powiecie. Organizatorem dorocznego Powiatowego Konkurs Ortograficznego jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szydłowcu. W ortograficznej rywalizacji uczestniczyli uczniowie z podstawówek z terenu naszego powiatu. Patronat honorowy sprawował starosta szydłowiecki, Włodzimierz Górlicki. Dyktanda konkursowych...
Ponad 7,2 mln złotych przeznaczono na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w regionie radomskim. Z marszałkowskiego budżetu, dofinansowane zostaną również rolnicze trakty na terenie powiatu szydłowieckiego. - Dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych blisko...

Popularne w ostatnich dniach