Patriotycznie, religijnie i poetycko

flash

Z okazji 152 rocznicy Powstania Styczniowego na Rynku Wielkim zgromadziły się poczty sztandarowe, delegacje samorządowców z Szydłowca, Suchedniowa, Wąchocka, Bodzentyna i Skarżyska Kościelnego, przedstawiciele organizacji kombatanckich, strzeleckich oraz mieszkańcy Szydłowca.

Wśród uczestników uroczystości rocznicowego uroczystości byli m.in.: Józefa Życińska – dowódca Oddziału Związku Strzeleckiego z Bliżyna, Daniel Woś – przedstawiciel Federacji Kapituły Równość, Wolność, Niepodległość oraz Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 r., Roman Burek – komendant główny Związku Strzeleckiego, Dariusz Bąk – poseł na Sejm RP, przedstawiciele samorządu gminnego z burmistrzem Arturem Ludwem i wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej Józefem Jarosińskim i Markiem Plewą, radni Rady Powiatu z przewodniczącą Anitą Gołosz i wicestarosta Roman Woźniak.

Na początku  uroczystości zebrani wysłuchali hymnu państwowego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Henryka Kapturskiego. Później delegacje stowarzyszeń i patriotycznych organizacji złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą 150 rocznicę Powstania Styczniowego.

Przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowano do szydłowieckiej fary. Mszę świętą w intencji Ojczyzny i bohaterów powstania odprawił ks. Norbert Skawiński wspólnie z bratem Albertem z Opactwa Cystersów w Wąchocku. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Andrzej Kania, który nazwał zgromadzonych w świątyni prawdziwymi patriotami. Przypomniał wydarzenia, jakie rozegrały się na szydłowieckiej ziemi 152 lata temu. Mówił, że nie możemy zapominać, że dziś cieszymy się wolnością dzięki poświęceniu tych, dla których jarzmo niewoli było gorsze niż śmierć.

Po nabożeństwie delegacje, przy dźwiękach werbla, złożyły biało – czerwone wiązanki pod tablicą nagrobną szydłowieckiego proboszcza z czasów Powstania Styczniowego, księdza Aleksandra Malanowicza. Udano się również na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach mieszkańców Szydłowca, poległych w czasie walk powstańczych, a następnie przy figurze poświęconej powstańcom przy ul. Kąpielowej.

Uroczystość była kontynuowana w szydłowieckim zamku. Młodzież z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”, która pod kierownictwem Sławy Lorenc – Hanusz przy akompaniamencie Danuty Klepaczewskiej przedstawiła spektakl pt. „Spójrzmy prawdzie w oczy”. Recytacje wierszy Stanisława Barańczaka i śpiew młodych artystów zrobiły na widzach duże wrażenie.