Kołatki, bębny i trąbki

Szydłowiec

„Instrumenty muzyczne i twórczość plastyczna w ludowej zwyczajowości czasu wiosennego.” To tytuł wystawy prezentowanej w Dworku Laszczyków – Muzeum Wsi Kieleckiej.

–  Wielkopostne kołatki i terkotki, bębny, trąbki i piszczałki towarzyszące obchodom świąt, ale także wielkanocne pisanki, baranki i palmy można oglądać w Dworku Laszczyków – Muzeum Wsi Kieleckiej, na wystawie „Instrumenty muzyczne i twórczość plastyczna w ludowej zwyczajowości czasu wiosennego”. Centralną część ekspozycji stanowią instrumenty muzyczne ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (20 muzealiów) – poinformowała TYGODNIK Zofia Radwańska, asystentka muzealna Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

– Wystawa prezentuje również ludową twórczość plastyczną. Począwszy od palm święconych w Kwietną Niedzielę, barwnych pisanek, słomianych baranków wielkanocnych i elementów dekoracyjnych z bibuły, po przykłady sztuki nieprofesjonalnej w postaci drewnianych rzeźb i malarstwa o tematyce związanej z wiosennymi świętami – dodała przedstawicielka Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Wystawa w kieleckim muzeum czynna jest do 19 kwietnia br.

 

Towarzyszyły kapeli…Począwszy od instrumentów, które były używane w okresie karnawału – to był czas hucznych zabaw, tańców w karczmach, którym towarzyszyły występy kapeli. W całym kraju popularne były skrzypce, jednak na terenie Kielecczyzny dominowały tzw. lipki, które jak wskazuje ich nazwa były dłubane z kawałka drewna lipowego. Skład kapeli uzupełniany był przez basy, bębenki oraz harmonie. W okresie Wielkiego Postu muzyka milkła, a skoczne dźwięki zastępowane były przez monotonne uderzenia kołatek czy terkotek. Szczególnie w Wielkim Tygodniu, kiedy na znak żałoby milkły kościelne dzwony. Święta Wielkanocne natomiast rozbrzmiewały całą paletą dźwięków. W Iłży zachował się wyjątkowy zwyczaj zwiastujący koniec postu i obwieszczający zbliżające się święta, gdzie w noc poprzedzającą Wielką Niedzielę odbywa się głośne \”Barabanienie\”. Grupa mężczyzn organizuje pochód z wielkim siedemnastowiecznym kotłem i ośmiu mężczyzn wygrywa na nim specyficzny rytm, zatrzymują się w różnych częściach miasta i budzą mieszkańców. Na wystawie podziwiać można autentyczny kocioł datowany na koniec XVII wieku pochodzący ze zbiorów MLIM w Szydłowcu.