Dostaną 750 tys.

Gorące tematy Kultura

– W siedzibie Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu, umowę na dofinansowanie nowych ekspozycji muzeum poświęconych polskim ludowym instrumentom muzycznym podpisali wicemarszałek – Leszek Ruszczyk i dyrektorka  muzeum – Aneta Oborny – poinformowała TYGODNIK Zofia Radwańska, asystent muzealny Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 882 tys. złotych. Dofinansowanie z unijnych funduszy wyniesie 750 tys. zł

 

Atrakcyjnie zaprezentują

Muzeum, by w bezpieczny sposób przechowywać i eksponować swoje cenne zbiory, potrzebuje właściwego wyposażenia. Za fundusze unijne, na potrzeby nowych wystaw stałych w zakupione będą profesjonalne elementy ekspozycyjne, które w atrakcyjny sposób zaprezentują unikatowe zbiory. Aby optymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń muzealną, magazyny wyposażone zostaną w specjalne szafy i regały, pozwalające bezpiecznie przechowywać liczące ponad 2000 muzealiów zbiory.

 

W trzech komnatach

– Zlokalizowane na pierwszym piętrze skrzydła wschodniego zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów nowe ekspozycje stałe (przygotowywane według nowego scenariusza merytorycznego i zgodnie z najnowocześniejszymi standardami sztuki wystawienniczej), prezentowane będą w trzech komnatach o łącznej powierzchni 189,74 m2. W pierwszej sali ekspozycyjnej –  w „Sieni Radziwiłłów”, planowana jest funkcjonalna recepcja oraz ekspozycja stała ukazująca tradycyjne instrumenty, w składach ośmiu najbardziej charakterystycznych polskich z kapel regionów Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny, Podhala i Beskidu.

– W kolejnych dwóch salach – I i II „Komnacie Radziwiłłów”, przedstawione będą polskie instrumenty ludowe w układzie odpowiadającym koncepcji systematycznego podziału muzykologów Ericha Moritza von Hornbostela i Curta Sachsa, w którym kryterium jest sposób wytwarzania dźwięku – wyjaśniła Zofia Radwańska.

 

Aerofony i idiofony

W „I Komnacie Radziwiłów”, prezentowane będą chordofony, membranofony oraz harmonie. W”II Komnacie Radziwiłów” – aerofony i idiofony. Wystawy stałe oparte będą na autentycznych eksponatach z kolekcji szydłowieckiego MLIM, wzbogaconych o dzieła sztuki o tematyce muzycznej, fotogramy rysunków, grafik, archiwalnych zdjęć, narzędzia mulimedialne i interaktywne.

Uzupełnieniem wystawy będą filmy i prezentacje o historii i kolekcji MLIM w Szydłowcu. Zmodernizowane będą także systemy przeciwpożarowe i alarmowe, a w obiekcie zostanie zainstalowany całodobowy monitoring.

Brak możliwości komentowania.