„Komórki” zagrażają

flash Szydłowiec

Kierowco zapamiętaj! – sięganie po telefon podczas jazdy może zabrać i zrujnować życie tobie lub innym! Już prawie co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Rosnąca skala tego niebezpiecznego zjawiska, to sygnał do wprowadzenia działań motywujących kierowców do zmiany złych drogowych nawyków.

Zmierzają do tego przedsięwzięcia realizowane w ramach ogólnopolskiej, społecznej kampanii – „Nie (przy)dzwoń za kierownicą”. Jej zasadniczym celem jest uświadomienie kierowcom drogowych zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonu podczas prowadzenia samochodu.

Coraz bardziej niepokojące zjawisko 

– Problem używania telefonów komórkowych przez kierowców podczas jazdy, to coraz bardziej niepokojące zjawisko. Już prawie co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy – alarmują przedstawiciele Komendy Głównej Policji.

Każda czynność, która odwraca uwagę kierującego sprawia, że wzrasta ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia na drodze.

Brak koncentracji przyczynia się do ponad 80 proc. wypadków na drodze. Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu przez kierowcę jest jedną z głównych przyczyn braku koncentracji. 22 proc.wypadków spowodowanych jest przez rozproszenie uwagi kierowcy, spowodowane korzystaniem z telefonu podczas jazdy.

Zatrważające statystki alarmują

– Mamy nadzieję, że akcja dotrze do jak najszerszego grona odbiorców, a przede wszystkim do zawodowych kierowców, którzy dużo czasu spędzają za kierownicą. Z badań wynika, że zaledwie 24 proc. uczestników ruchu drogowego korzysta z zestawów głośnomówiących.  Natomiast aż 65 proc. ankietowanych kierowców przyznaje, że korzysta z telefonów komórkowych w czasie jazdy samochodem. To zatrważające statystki. Dlatego też, poprzez tego typu akcje chcemy zmieniać  świadomość kierowców i ich poczucie odpowiedzialności za kierownicą – podkreśla Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

47 proc. kierowców rozmawia przez telefon

Z badań wynika, że ponad 47 proc. ankietowanych kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy i aż 65 proc. czyta oraz pisze wiadomości tekstowe. Takie zachowania aż czterokrotnie zwiększają ryzyko wypadków. Jednak mimo to, liczba kierowców łamiących prawo w tym zakresie rośnie.

Zdecydowanie obniża koncentrację

– Korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia auta w zdecydowanym stopniu obniża koncentrację i tym samym utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze, co grozi nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego – ostrzegają policjanci.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – chociażby po to by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SMS-y najbardziej niebezpieczneCzy wyobrażasz sobie przejechać z zamkniętymi oczami przez skrzyżowanie? Pisząc SMS, tak właśnie postępujesz!Pisanie i odczytywanie wiadomości SMS wymaga oderwania wzroku od drogi na średnio 4,6 sekundy!

Jadąc z prędkością 50 km/h i spoglądając w telefon na 4,6 sekundy, kierowca pokona aż 70 metrów!

Wymowa liczb

120 000 ukaranych

Tylu kierowców zostało ukaranych przez policję w 2014 roku za korzystanie z telefonu podczas jazdy. To o 30 000 więcej niż 2 lata temu.

200 zł + 5 punktów karnych

Tyle wynosi mandat w Polsce za korzystanie telefonu podczas kierowania pojazdem.

5000 złotych

Tyle w przeliczeniu na złotówki wynosi mandat w Singapurze za trzymanie telefonu przez kierowcę podczas prowadzenia pojazdu.

Policyjne rady

Przed rozpoczęciem podróży wycisz lub wyłącz telefon.

Jeżeli musisz skorzystać z telefonu – zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu lub poproś pasażera o odebranie lub wykonanie rozmowy.

Staraj się wykonywać rozmowy wtedy, kiedy zatrzymałeś się z innego powodu np. zakupy, płacenie rachunku na stacji benzynowej.

Nie dzwoń do osoby, która prowadzi samochód. Jeżeli zorientujesz się, że rozmówca prowadzi, zakończ rozmowę.