Ogień w papierniczym zakładzie

flash Szydłowiec

Pożar wybuchł  w piątkowy wieczór w magazynie firmy Biella przy ul. Leśnej w Szydłowcu. W budynku o powierzchni ponad 1200 metrów kwadratowych składowane były były m.in. papierowe materiały do produkcji, kartony i tektura na paletach. Zadymienie było tak silne, że gęsty i kłębiasty dym, przed zmrokiem widoczny był z odległości kilometra od płonącego budynku.

 

Gasiło 36 jednostek

– Zgłoszenie otrzymaliśmy o godz. 19.54. O pożarze powiadomił pracownik zakładu. Akcja gaśnicza, w której uczestniczyło  36 jednostek, trwała 8 godz.i  45 minut. Dla stłumienia ognia zużyto ponad 550 metrów sześciennych wody. Ze względu na tak długi czas i zasięg ogniowego zagrożenia, akcją dowodziło naprzemiennie kilka osób m.in. komendant szydłowieckiej KPP, brygadier Krzysztof Banaszek i mł. bryg. Sławomir Mielniczuk – poinformowano nas w komendzie.

 

 

 105 strażaków

– Ze względu na rodzaj składowanych w magazynie  materiałów i zasięg tego  pożaru w jego gaszeniu, oprócz strażaków z szydłowieckiej PSP i prawie wszystkich OSP z naszego powiatu,  uczestniczyły również jednostki m. in. z Radomia, Skarżyska, Kielc i powiatu przysuskiego. W akcji uczestniczyło łącznie około 105 osób. Dogaszanie pożaru trwało praktycznie do godz.7 rano w sobotę – poinformował TYGODNIK Bartłomiej Wilczyński, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu.

 

 

Bezpiecznie ewakuowani

– Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Wszyscy pracujący w zakładzie zostali w porę bezpiecznie ewakuowani. Pożarowe straty są dopiero szacowane. Spaliła się połowa jednej hali magazynowej i znajdujące się w niej materiały. Pożar został opanowany, zagrożona była bowiem cała hala produkcyjna  wraz z maszynami i znajdujący się obok magazyn z wyrobami gotowymi. Co było przyczyną tego groźnego pożaru ustalać będzie policyjna grupa dochodzeniowa, wspierana przez strażackich ekspertów – dodał strażacki rzecznik.

30 mln segregatorówSzydłowiecka fabryka należy do szwajcarskiej firmy Biella. Jest potentatem w branży papierniczych materiałów biurowych.

Rocznie produkuje m.in. blisko 30 mln różnego rodzaju segregatorów. Wytwarzane są tu także pudła kartonowe dla biur i magazynów. Aktualne zatrudnienie, to około 180 pracowników.