„Wiankowe” atrakcje nad Iłżanką

flash Rozmaitości

Po raz pierwszy w gminie Mirów odbył się obrzęd puszczania wianków na wodę. Impreza była zorganizowana z inicjatywy wójta gminy Mirów – Artura Siwiorka, przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Filię, a gospodarzami był zespół Mirowianki.

– Celem tego sobotniego spotkania była integracja społeczeństwa lokalnego oraz przekazanie tak pięknej tradycji młodemu pokoleniu. W świetlicy został przeprowadzony konkurs na „Najładniejszy wianek”. Ze śpiewem na ustach, z pochodniami w dłoniach i wiankami korowód przeszedł nad rzekę Iłżankę, gdzie przeprowadzono konkurs „Poszukiwanie kwiatu paproci” – poinformowali TYGODNIK przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej.

– Wielką atrakcją było ognisko, do którego kobiety rzucały zioła, a młode dziewczęta tańczyły wokół niego. W ognisku były pieczone kiełbaski i ziemniaki. Przy dźwiękach muzyki ludowej można było się bawić i śpiewać, wspólnie z przedstawicielami zespołów ludowych i grup z gminy Mirów. Impreza była wyjątkowo udana, wszyscy dobrze się bawili, dlatego chcemy, aby puszczanie wianków na trwałe wpisało się w kalendarz imprez naszej gminy – poinformowali organizatorzy.

Brak możliwości komentowania.