Wykryto larwy

Gorące tematy

Kupowanie mięsa i jego przetworów pochodzących z niewiadomego źródła, zwłaszcza podczas tegorocznych upałów, może stwarzać niebezpieczne dla naszego zdrowia ryzyko.

Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, nie warto kierować się jedynie – atrakcyjną ceną mięsnego produktu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu ostrzega przed zakupem mięsa i jego przetworów pochodzących z niewiadomego źródła.

– 18 lipca br. dotychczas nieznana osoba (mężczyzna) sprzedawała z samochodu na parkingu targowiska przy ul. Strażackiej mięso (świniodzik). Nabywca zakupione mięso oddał do Zakładu Weterynarii w celu zbadania. W badanym mięsie wykryto larwy włośni – poinformowała TYGODNIK szefowa szydlowieckiego „Sanepidu” Elżbieta Pawlak.

Może stwarzać zagrożenie

Elżbieta Pawlak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu. – Spożywanie mięsa z zarażonego zwierzęcia może stwarzać zagrożenie zdrowia i życia potencjalnych konsumentów, poprzez niebezpieczeństwo zarażenia się groźnymi chorobami odzwierzęcymi (zoonozami).

– Dlatego informuję, że warunkiem prowadzenia sprzedaży środków spożywczych, w tym sprzedaży detalicznej mięsa i jego przetworów jest posiadanie przez podmiot dokumentu: Decyzja organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zatwierdzająca podmiot do tego typu działalności wraz z dokładnym zakresem tej działalności.