Pracowała w marmurze

0
11

– Po raz kolejny w tym roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku gościła rzeźbiarka mieszkająca na stałe we Francji – Beata Czapska.

Jest ona członkinią francuskiego związku artystów plastyków „Maison des Artistes” oraz ZPAP. W trakcie obecnego pobytu artystka przygotowała  siedem rzeźb: Portret Karola, Dzień, Fidel, Forma Czarna, Wiatr, Black, Białedo, które zaprezentowane zostaną  podczas przyszłorocznej wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

 

Marmurowa „Pustynia”

– W trakcie poprzedniego, kwietniowego pobytu artystka przygotowywała pracę w marmurze sławniowickim pod tytułem „Desert” („Pustynia”), która od 10 lipca do 30 września, wraz z innymi realizacjami, prezentowana jest na wystawie rzeźbiarki w Muzeum Polskim w Raperswilu. 3 września w Zamku w Raperswilu odbędzie się spotkanie z autorką tych rzeźb – poinformowali przedstawiciele orońskiego Centrum Rzeźby Polskiej.

 

Rośliny i zwierzęta

Artystka najchętniej pracuje w marmurze, granicie, bazalcie, brązie i drewnie. Tematyką jej twórczości jest świat zwierząt i roślin, ale również człowiek. Z wykształcenia jest architektem. Po studiach w Polsce wyjechała w 1974 roku na stałe do Paryża i tam uczyła się rzeźby, pracując jednocześnie jako architekt projektowała budynki mieszkalne, wnętrza, stoiska na targi mody itp. Zamiłowanie do sztuk pięknych wyniosła z rodzinnego domu, jej mama, również architekt, jest autorką wielu prac naukowych poświęconych historii architektury i konserwacji zabytków.