Oszuści wciąż próbują

0
11

Pomimo systematycznych apeli policji i akcji informacyjnych, wiele osób w taki właśnie sposób traci pieniądze, często będące oszczędnościami życia. Oszuści na swoje ofiary z reguły wybierają osoby starsze, samotnie mieszkające. Fałszywi krewni wykorzystują w ten sposób ludzką łatwowierność.

Nie tylko – na wnuczka

Sposób działania praktycznie zawsze jest ten sam – dzwonią z prośbą o pieniądze podając się za osobę najbliższą będącą w pilnej potrzebie. Następnie po odbiór gotówki lub innych cennych przedmiotów wysyłają znajomego i ślad po nich zanika.

– W innych przypadkach oszuści podszywają się pod pracownika zakładu energetycznego, hydraulika, urzędnika czy inną osobę. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domowników i podstępnie ich okradają – ostrzega Dariusz Gawęda, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Stają się łatwym celem

Szczególną uwagę funkcjonariusze policji zwracają uwagę na odnotowywane przestępstwa, których ofiarami padają osoby w podeszłym wieku. Z uwagi na swoją łatwowierność i duże zaufanie do innych, stają się łatwym celem dla oszustów i grup przestępczych.

Również szydłowiecka Komenda Powiatowa Policji uczestniczy w kampanii społecznej „Bezpieczny senior”, której zasadniczym celem jest edukacja osób starszych w zakresie bezpieczeństwa. Chodzi oto, aby skutecznie ostrzegać ludzi starszych przed stosowanymi przez przestępców metodami oszustw, w tym tej – na wnuczka.

 

 

 

 

 

Policyjne radyPamiętajmy, że przez telefon nie widzimy, z kim rozmawiamy i nie mamy pewności, że to faktycznie jest ktoś z naszej rodziny. Apelujemy, aby w takich sytuacjach przestrzegać następujących zasad:

– bądź nad wyraz wyczulony i ostrożny,

– unikaj wymawiania imion członków rodziny, gdyż często w taki sposób oszuści uzyskują dane za kogo mogą się podszyć,

– nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,

– potwierdzaj prośbę o pomoc oddzwaniając do osoby najbliższej, na znany ci numer telefonu lub zrób to osobiście,

– nie przechowuj dużej sumy pieniędzy w domu, lepiej zabezpiecz je w banku. Taka informacja może przyczynić się do tego, że oszust wycofa się ze swoich zamiarów,

– gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się podejrzenie, że mogłeś paść ofiarą oszustwa \”na wnuczka\” czy też podejrzane osoby chcą wejść do mieszkania należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji, dzwoniąc na bezpłatny telefon alarmowy 997 lub 112.