„Tęgie chłopy” – dansing w karnawale

flash Kultura

W sali kominkowej szydłowieckiego zamku wystąpi Kapela Tęgie Chłopy. Koncert odbędzie się 1 lutego, początek o godz. 19.

Zespół ten kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel „ogrywających” dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa.

– Chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił”… W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013 – 2015). Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdańsku. Muzyka Stanisława Witkowskiego i jego uczniów z kapeli Tęgie Chłopy pojawia się w jednym z odcinków programu „Szlakiem Kolberga” (TVP Kultura 2014). W październiku 2015 roku nakładem wydawnictwa Muzyka Odnaleziona ukazała się pierwsza płyta Tęgich Chłopów „Dansing” – zachęca Zofia Radwańska, asystentka muzealna Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.