Pokaz i zimowe ostrzeżenia

flash Szydłowiec

Na zbiorniku przy ul. Folwarcznej odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa na zamarzniętych akwenach wodnych. Uczestniczyły w nich zastępy Państwowej Straży Pożarnej i OSP z terenu  naszego powiatu.

Ćwiczenia przeprowadzono szydłowieckiego przy współudziale funkcjonariuszy policji oraz strażaków z PSP w Radomiu. Połączone one były z pokazem dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Bezpieczne ferie”. Podczas pogadanki uczniom przypomniano zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w czasie ferii zimowych.

– W ćwiczeniach wykorzystano skafandry wypornościowe oraz sanie lodowe znajdujące się na wyposażeniu naszych strażaków. Ratownicy zamieniając się rolami przećwiczyli wszystkie warianty ratowania poszkodowanych, pod którymi załamał się lód. Sprawdzono także metody ratownictwa przy pomocy środków podręcznych – poinformował st. kpt. Bartłomiej Wilczyński, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Szydłowcu.

– Przy obecnych warunkach atmosferycznych spacery po cienkiej warstwie lodu pokrywającej zbiorniki wodne, są niezwykle niebezpieczne. Niektórzy jednak ignorują ostrzeżenia, nie zdając sobie sprawy z tego zimowego zagrożenia. Szydłowieccy policjanci i strażacy, chcąc uświadomić dzieciom i młodzieży czym może skończyć się ryzykowna „zabawa” na cienkim lodzie, przeprowadzili wspólne działania profilaktyczne. Ratownicy wodno-nurkowi z PSP w Radomiu pokazali zebranym, jak należy się zachować w sytuacji, kiedy załamie się lód na zbiorniku wodnym i znajdująca się na nim osoba wpadnie do wody. Zaprezentowali również w jaki sposób pomóc w takiej sytuacji, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Przeprowadzone działania obejrzeli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Szydłowca. Przeprowadzony pokaz ratownictwa przygotowany został w ramach działań prewencyjnych”Bezpieczne ferie 2016″ – poinformowała sierż. Marlena Skórkiewicz z Komendy Powiatowej Policji.