Spotkanie z czytelnikami

flash Kultura

Spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu, w siedzibie Biblioteki Centralnej PTTK zlokalizowanej przy Placu Zamkowym. Prezentowana na nim książka ukazała się nakładem wydawnictwa MUZA S.A. w Warszawie, jako ostatnia pozycja z serii „Ocalić od zapomnienia”. Jej wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorka książki „Polskie instrumenty ludowe” jest dyrektorką Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. –   Publikacja dr Anety Oborny prezentuje polskie ludowe instrumenty nie tylko od strony ich morfologii, estetyki ich formy i detalu. Ukazuje instrumenty w perspektywie historycznej, mówi o funkcji jaką spełniały w życiu ludu, poświęca miejsce składom kapel ludowych. Postrzega instrumenty jako fascynujące artefakty budzące zainteresowanie kolekcjonerów, inspirujące  malarzy, grafików, literatów i poetów. Szkicuje dzieje polskiej etnomuzykologii, także poprzez pryzmat dokonań jednostek i ich zasług dla dokumentowania polskiej tradycji  muzycznej. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami instrumentów, głównie ze zbiorów MLIM, zdjęciami archiwalnymi (zbiory MLIM i Narodowego Archiwum Cyfrowego), reprodukcjami obrazów i grafik o tematyce muzycznej – zachęca wydawnictwo.

– Zasadniczym tematem spotkania była opowieść o dorobku i zbiorach szydłowieckiego muzeum, których ważny fragment zaprezentowany został w książce. Zamieszczone w niej zdjęcia ukazują niemal 200 instrumentów muzycznych z MLM, jak też kilkadziesiąt zdjęć pochodzących z jego archiwum. Otwarte po rewitalizacji muzeum, w jego nowej aranżacji, jak też siedziba placówki zrobiły bardzo duże i miłe wrażenie na odbiorcach, wśród których byli obecni także reprezentanci świata nauki i kultury. Na spotkaniu, które było więc nie tylko promocją książki, ale także promocją muzeum i szydłowieckiego zamku, nie zabrakło indywidualnych rozmów z czytelnikami oraz dedykacji wpisywanych do książek przez autorkę – poinformowała Zofia Radwańska, asystentka muzealna Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Kolejne spotkanie autorskie z Anetą Oborny odbędzie się 31 marca br. o godz. 18 w  znanej warszawskiej kawiarni podróżniczej „Południk zero”, która mieści się w centrum Warszawy, przy ul. Wilczej 25.

 

 

Książka „Polskie instrumenty ludowe” wpisuje się w ważny nurt rejestrowania, uwieczniania, zachowywania przed zapomnieniem kultury i życia polskiej wsi. Ukazuje się w przygotowywanej przez wydawnictwo MUZA od 2003 r. serii „Ocalić od zapomnienia”, w której aż 16 tytułów poświęconych jest kulturze ludowej naszego kraju. Do tej pory zostały już w niej zaprezentowane różnorakie aspekty życia wsi, poprzez książki pokazujące zarówno jej kulturę materialną (budownictwo, wyposażenie wnętrz, stroje ludowe, ginące zawody, tradycje polskiego stołu, medycynę tradycyjną), jak i duchową (sztuka ludowa, obrzędowość doroczna i rodzinna).