Rywale wiedzą, że z nami nie będzie im łatwo

Sport

TYGODNIK: 11. miejsce w tabeli, 46 punktów wywalczonych w 34 pojedynkach, bilans bramkowy 51 strzelonych, 50 straconych. Jako trener może być pan zadowolony z minionego sezonu?

A. KONIARCZYK, SZKOLENIOWIEC SZYDŁOWIANKI SZYDŁOWIEC: – Celem jaki sobie postawiliśmy było ogrywanie szydłowieckiej młodzieży i stawianie w meczach o punkty na wychowanków. Były i takie spotkania, w których w podstawowej jedenastce wybiegało 5-6 młodzieżowców. Taki fakt cieszy, tym bardziej, iż nie byli tłem na tle przeciwników. Jak na zawodników, którzy mieli zebrać doświadczenie, spisali się dobrze. Rewanżowa runda rozgrywek w naszym wykonaniu na pewno okazała się słabsza, niż jesienna. Ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że musieliśmy radzić sobie bez Kamila Czarneckiego, który sięgnął po koronę króla strzelców IV ligi. Jego odejście miało spore znaczenie dla Szydłowianki. Zagraliśmy kilka fajnych meczów, przy okazji sięgając po 3 punkty. W pamięci kibiców z pewnością mogło utkwić starcie w Garwolinie z tamtejszą Wilgą. Generalnie z postawy drużyny można być zadowolonym. Na każdym kroku podkreślam to, jakie znaczenie w kontekście rozwoju klubu mają nasi wychowankowie. W IV lidze nie ma chyba drugiej, ekipy z taką ilością graczy miejscowych. Szydłowianka z pewnością tym może się poszczycić.

W bieżącym roku mija 70 lat, od momentu powstania klubu. Piękny jubileusz pewnie warto byłoby połączyć z sukcesem sportowym.

– Oczywiście marzymy o tym, ale z drugiej strony jesteśmy świadomi tego jak trudno walczyć będzie w rozgrywkach, które zostały zreformowane. Nowy sezon to nowe wyzwania. IV liga będzie mocniejsza niż w minionym sezonie. Szeregi III ligi opuściły praktycznie wszystkie zespoły z regionu radomskiego. Poziom pod względem sportowym wzrośnie. Spodziewamy się ciekawych pojedynków. Dla kibiców to super sprawa. Liga stanie się w ten sposób bardziej atrakcyjna, a emocji nie powinno zabraknąć.

Która z drużyn pana zdaniem będzie nadawać ton rozgrywkom IV ligi?

– Nie tylko moim, ale pewnie zdaniem kibiców, faworytów do zwycięstwa jest kilku. Podobnie jak było to w minionym sezonie, silna będzie Victoria Sulejówek, klub który dysponuje kapitalną jak na warunki IV-ligowe bazą. Warto wspomnieć, iż w czasie Euro 2012 przygotowywali się tam Rosjanie. Mecze z Victorią grane wieczorową porą, przy sztucznym oświetleniu mają swój urok i klimat. Nie zaskoczę jeśli powiem, iż silna będzie zapewne radomska Broń oraz Pilica Białobrzegi. A zatem dwa kluby dysponujące większymi budżetami. Kluby, które mogą pozwolić sobie na ściągnięcie zawodników z zewnątrz. Takich graczy, którzy decydować będą o losach zespołu. Ostatniego słowa nie powie KS Konstancin.

O co grać będzie Szydłowianka?

– Nadal bazować będziemy na wychowankach. To słuszna polityka klubu, na tym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Postaramy się wypromować swoich. Nie sztuką jest wziąć 8-10 ludzi do kadry i walczyć o wyższe cele. Stawiamy na proces szkoleniowy, który w dłuższej perspektywie ma przynieść określone korzyści. W każdym spotkaniu postaramy się zagrać na maksimum swoich możliwości, bo to liczy się najbardziej. Zobaczymy co życie pokaże. Adrenalina i emocje już są. Nie mogę się doczekać pierwszego gwizdka. Pierwszy mecz zagramy przed własną publicznością. W 2. kolejce naszym rywalem będzie Energia Kozienice.

Plan meczów kontrolnych był już dawno ustalony. Trener Koniarczyk, w czasie okresu przygotowawczego testować będzie ustawienia czy nowych zawodników?

– Kilka wariantów gry, mam w głowie. Sparingi są właśnie po to by sprawdzać pewne warianty. Czy biorę pod uwagę to, by w letnim okienku transferowym pozyskać nowych, doświadczonych zawodników? Wszystko zależy od finansów. Jak co roku zresztą, w takim momencie. Bogatsze niż Szydłowianka kluby z pewnością na taki komfort będą mogły sobie pozwolić. Jestem po rozmowie z prezesem, który podobnie jak ja jest dobrej myśli. Pożyjemy, zobaczymy. Nie ukrywam, że do 2-3 zmian może dojść.

Jako trener seniorów w Szydłowiance pracuje pan od ponad 6 lat. Obecna kadra jest najsilniejszą jaką pan dysponował wcześniej?

– Mam przyjemność pracować z młodymi ludźmi. Każdy mecz, każda minuta spędzona na boisku to wielki plus. To, że nabierają doświadczenia świadczy tylko i wyłącznie o nich dobrze. Wierzę, że w przyszłości taka postawa jeszcze bardziej zaprocentuje.

Dla Szydłowianki realna będzie pozycja w górnej połówce tabeli, czy raczej walka o zachowanie ligowego bytu?

– Jako trener mam ambicje, grania o najwyższe cele. Po awansie ten zespół pokazał, że stać go na wiele. Doskonale wiedzą o tym nasi rywale, którzy inaczej podchodzić będą do starć z Szydłowianką. Z nami nigdy nie jest łatwo. Zawsze staramy się zawieszać wysoko poprzeczkę. Nie inaczej będzie i w tym sezonie. Nawet kiedy przyjdzie nam zagrać bez 3-4 podstawowych zawodników, rywale mają świadomość, że klub z Targowej postawi trudne warunki. Poprzeczka jest zawieszona wysoko. Inaczej trenowanie i granie w piłkę nie miałoby najmniejszego sensu. Na chwilę obecną nie chciałbym mówić o tym kto do nas dołączy, a kto odejdzie. To gorący okres, w którym klubu dokonują podchodów pod zawodników, starając się im oferować lepsze warunki. W momencie kiedy uda nam się zamknąć kadrę, wówczas śmiało zdradzimy ruchy transferowe.

Czy wiesz, że…
Podopieczni Andrzeja Koniarczyka planują rozegranie kilku sparingów. Wszystkie odbędą się na stadionie przy ulicy Targowej w Szydłowcu. Biało-niebiescy zmierzą się kolejno z: Drogowcem Jedlińsk (20.07), Powiślakiem Końskowola (23.07, początek meczu o godzinie 11) oraz Granatem Skarżysko-Kamienna (30.07).

 

1. kolejka 6-7 sierpnia
Nowy sezon w IV lidze rozpocznie się 6-7 sierpnia. Rywalami Szydłowianki w grupie południowej (20 zespołów) będą: Broń Radom, Pilica Białobrzegi, Oskar Przysucha, Energia Kozienice, Start Otwock, Mszczonowianka Mszczonów, KS Konstancin, Błonianka Błonie, Mazur Karczew, Orzeł Wierzbica, Sparta Jazgarzew, Wilga Garwolin, Znicz II Pruszków, KS Raszyn, Victoria Sulejówek, MKS Piaseczno, LKS Promna, Grom Warszawa, Proch Pionki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.