Prawo jazdy zdasz w Szydłowcu? To możliwe

flash Szydłowiec

Deklaracjami o możliwości utworzenia wspomnianego ośrodka, gmina Szydłowiec z pewnością rozbudziła apetyty. Dla mieszkańców naszego powiatu, takie rozwiązanie miałoby wiele plusów. Począwszy od zaoszczędzenia czasu, przez koszty związane z wyjazdami do miast, gdzie takowe ośrodki się znajdują. Jak władze Szydłowca zapatrują się na ten pomysł?

– By w Szydłowcu utworzyć ośrodek, gmina wykonała wiele kroków w tym kierunku. Począwszy od wiosny 2015 r., kiedy to wystąpiliśmy oficjalnie z pierwszymi pismami do marszałka województwa – mówi dla TYGODNIK-a burmistrz mazowieckiego miasteczka Artur Ludew. Jak sytuacja wygląda na dziś? Droga do tego celu, jak się okazuje wcale nie jest usłana różami. – Podstawa to zgoda Sejmiku województwa mazowieckiego na utworzenia ośrodka. Nasz wniosek, w pierwszej kolejności wymaga akceptacji zarządu województwa. Tak aby wszelkie procedury zostały zachowane. Sprawa musi mieć umocowanie prawne – podkreśla burmistrz Ludew.

Sejmik województwa Mazowieckiego – jak na razie – wskazał jako miejsca lokalizacji terenowych oddziałów WORD m.in. Mławę, Garwolin. Kozienice, Zwoleń, Nowy Dwór Mazowiecki i Sochaczew. Lista nie jest jeszcze zamknięta, dlatego burmistrz podejmuje działania, aby Sejmik rozważył uruchomienie kolejnego nowego oddziału również w Szydłowcu. – Z informacji jakie posiadam wynika, iż radomski WORD wystąpił z takim wnioskiem. Z rozmów z Dariuszem Piątkiem, dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego wynika, iż Szydłowiec wcale nie stoi na straconej pozycji. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość – podkreśla burmistrz Ludew.

Wizytę studyjną mają za sobą

W marcu br. w Szydłowcu odbyła się studyjna wizyta kierownictwa radomskiego WORD-u, wskazując konieczność spełnienia wymagań i warunków, wynikających z obowiązujących przepisów. Miasto jest do ich spełnienia w zupełności przygotowane. Zaproponowana lokalizacja odpowiada kierownictwu WORD. Gdzie zatem w przyszłości, byłaby możliwość zdawania egzaminów?

– Przy Szkole Podstawowej nr 1, a więc tak gdzie kiedyś swoją siedzibę miał wydział promocji Urzędu Miejskiego – tłumaczy gospodarz Szydłowca. – Egzaminy teoretyczne miałby odbywać się na placu targowym przy ul. Strażackiej. Zamiejscowy ośrodek WORD to wielka szansa nie tylko dla naszego miasta. To możliwość pozyskania pieniędzy. A w głównej mierze ułatwienie życie potencjalnym kierowcom, którzy nie musieliby już jeździć do Radomia czy Kielc, lecz zdawać na prawo jazdy rodzinnej miejscowości – dodaje Ludew.

Argumentów na „TAK” jest więcej. – Mieszkańcy nie musieliby ponosić dodatkowych kosztów związanych z dojazdami do ośrodka i przejazdami. Byłoby to spore udogodnienie. Czynimy starania by powalczyć o coś więcej. Np. o możliwość zdawania prawa jazdy kat. D. Na razie skupiamy się na kat. AM. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie. W przyszłości będziemy czynić starania by ofertę poszerzyć. Z pewnością nie jest to pierwszy krok – zaznaczył w rozmowie z TS gospodarz Szydłowca.

Kiedy zatem zamiejscowy ośrodek WORD mógłby wystartować? – Przy założeniu, że do końca wakacji Sejmik podjąłby taką uchwałę, jestem przekonany iż we wrześniu br. w Szydłowcu mogłyby się odbyć pierwsze egzaminy. Bardzo szybko. Dla mnie sprawa powoli się finalizuje. Na razie nie mamy oczywiście zgody – podkreśla Ludew. – Po roszadzie na stanowisku dyrektora radomskiego WORD, musiały odbyć się kolejne wizyty studyjne. Nowego szefa zaprosiliśmy do Szydłowca ponownie – dodaje.

Czy wiesz, że….
We wrześniu 2015 r. burmistrz Szydłowca Artur Ludew, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miasta i gminy, zwrócił się z prośbą do marszałka województwa mazowieckiego, o utworzenie w Szydłowcu oddziału terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, co znacznie poprawiłoby dostępność usług oferowanych przez te instytucję dla lokalnej społeczności. Na tworzenie takich oddziałów pozwalają bowiem od dwóch lat zapisy ustawy, powierzając inicjatywę wskazania miasta, w którym można przeprowadzać egzaminy państwowe w tym zakresie, sejmikowi województwa na wniosek marszałka.

 

Prawo jazdy a kategorie
Kategoria AM prawa jazdy uprawnia do kierowania: motorowerem, rozumianym jako pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h, czterokołowcem lekkim, rozumianym jako czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Wymagany wiek do uzyskania tej kategorii wynosi 14 lat. Przystąpienie do egzaminu przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.
Kategoria D prawa jazdy uprawnia do kierowania autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Osoba ubiegająca się o tę kategorię prawa jazdy musi mieć ukończone 24 lata oraz posiadać już uprawnienia kategorii B. Posiadacz prawa jazdy kat. B i D+E posiada również uprawnienia wynikające z kategorii B+E.

 

Mówi dla TYGODNIK-a
DARIUSZ PIĄTEK, DYREKTOR WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W RADOMIU: – Mogę potwierdzić, iż rzeczywiście gmina Szydłowiec od wielu miesięcy czyni starania o utworzenie tzw. ośrodka zamiejscowego, w którym można by zdawać egzaminy na prawo jazdy kat. AM. Jak oceniam szanse Szydłowca? Moim zdaniem akcje stoją wysoko. Do tego potrzebna jest oczywiście zgoda Sejmiku województwa mazowieckiego. Nie widzę na chwilę obecną przeciwwskazań, za tym by takowy ośrodek w Szydłowcu nie powstał. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z założonym harmonogramem, już we wrześniu pierwsze osoby będą mogły przystąpić do egzaminów: teoretycznego i praktycznego.

 

1 Komentarz dla “Prawo jazdy zdasz w Szydłowcu? To możliwe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.