500 plus pod czujnym okiem MOPS-u

flash Szydłowiec

Szydłowiecki MOPS, podobnie zresztą jak wiele innych takowych jednostek samorządowych w Polsce, był zasypywany telefonami i zapytaniami drogą mailową o drogi i możliwości skorzystania z rządowego programu 500 plus. – Nasi pracownicy rzetelnie i starannie, odpowiadali na każde z nich – podkreśla w rozmowie z TYGODNIK-iem szefowa szydłowieckiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Wioletta Kucharska.

Wniosków i podań jakie trafiły do MOPS-u było ok. 1,4 tys. – Średnio, w ciągu miesiąca kwota jaką wypłacamy przekracza milion złotych – wylicza Kucharska. 60 wniosków nie będzie rozpatrywanych w Szydłowcu. Przekazano je do Urzędu Marszałkowskiego, który będzie je analizował. – Wiele spraw od kwietnia bieżącego roku staramy się regulować na bieżąco. Nie ma żadnych zaległości – dodaje. Z finansowego wsparcia korzysta już blisko półtora tysiąca rodzin. Wielkiego oblężenia MOPS-u nie było. – Oczywiście pojawiały się kolejki. Zwłaszcza jeśli tyczy się to początkowych dni i tygodni, kiedy program wchodził w życie i był realizowany – zaznaczyła szefowa jednostki budżetowej.

Urzędnicy tym samym nie musieli pracować w dodatkowych godzinach. – Składanie wniosków rozłożyło się równomiernie w czasie. Mieszkańcy byli zapewne świadomi, iż nie ma sensu czekać na ostatnią chwilę i składać dokumenty. Zrobili to znacznie wcześniej – wyjaśnia dyrektor Kucharska. – W porównaniu do tego, co działo się w podobnych ośrodkach w Radomiu czy innych miejscowościach na terenie województwa mazowieckiego, u nas było spokojnie – dodaje rozmówczyni TYGODNIK-a.

Nie tylko wypłacają pieniądze

Szydłowiecki MOPS zajmuje się nie tylko wypłacaniem świadczeń w ramach rządowego programu. Urzędnicy stale monitorują również sposób wydatkowania pieniędzy. Dlaczego? – W wielu miejscach w kraju, wnioski jakie spływają są weryfikowane – podkreśla Kucharska. W jaki sposób Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kontroluje wydatki?

– Nie ukrywam, że wpływają do nas skargi, a także prośby o interwencje. Każde anonimowe zgłoszenie jest rozpatrywane na bieżąco. Są analizowane. Jak na razie w żadnej sytuacji, nie odnotowaliśmy przypadku zamiany świadczenia pieniężnego na rzeczowe. Nie odnotowaliśmy przypadku, by pieniądze były wydatkowane w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, zwracamy się do danej rodziny z prośbą o przedstawienie rachunków. Nie ma mowy, o tym by pomówienia jakie do nas docierają pokrywały się z rzeczywistością. Przynajmniej na razie – twierdzi szefowa MOPS.

Jak wiele, skarg o których mówi dyrektor Kucharska wpływa do ośrodka? – Najczęściej to telefoniczne zgłoszenia. Dochodzi do takich sytuacji, że ktoś przyjdzie, powie nam o tym, ale nie ma zamiaru niczego potwierdzać w formie pisemnej. Na ok. 1,4 tys. wniosków to śladowe ilości – mówi nasza rozmówczyni. Realizacja programu, w Szydłowcu przebiega zatem zgodnie z planem.

– Pojawiają się lekkie przesunięcia z wypłatami świadczeń, ale jest to spowodowane głównie tym, by wszyscy mieli wypłacone pieniądze w jednym i tym samym czasie. Z wydawaniem decyzji i przyjmowaniem wniosków opóźnień nie ma. Do rozpatrzenia pozostały jedynie te, które są u marszałka województwa – wyjaśnia.

O jakie decyzje chodzi? – Dotyczą rodzin, których członkowie przebywają za granicą. Lub takich, które mają zamiar wyjechać za granicę, oczywiście w celach zarobkowych. Wiele w tej kwestii uzależnione jest od marszałka. My otrzymujemy jedynie odpowiedź. Jeśli jest pozytywna, świadczenia są wypłacane. Jeśli nie, pieniędzy rodzina nie otrzyma – zauważa Kucharska.

Czy wiesz, że…
Zgodnie z zapisami programu Rodzina 500 plus świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne) – także na pierwsze dziecko.

 

Szczegółowe informacje uzyskasz w MOPS-ie
Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz od 1 kwietnia – pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Informacje na temat świadczenia wychowawczego oraz druki wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego można otrzymać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu przy ul. Kilińskiego 2 w pok. nr 13, tel.: 48 617 64 89. Dodatkowe informacje na temat świadczenia wychowawczego można również uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakładce Rodzina 500+.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.