Żaden szczegół nie umknie ich uwadze

flash Paragraf

W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym, szydłowieccy policjanci mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pociech w drodze do i ze szkoły, wzorem poprzednich lat, wzięli pod lupę przede wszystkim rejony szkół i placówek oświatowo-wychowawczych.

– Przeprowadzona przez funkcjonariuszy, zarządców dróg lub przedstawicieli placówek oświatowych lustracja, ma na celu sprawdzenie prawidłowego oznakowania, stanu technicznego znaków drogowych i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, a także ich widoczności jak również stanu nawierzchni jezdni – poinformowała TYGODNIK sierż. Marlena Skórkiewicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Jak dodaje podinsp. Marek Gawin, szef szydłowieckiej drogówki, podjęte i realizowane przez stróżów prawa działania związane są z programem „Bezpieczna droga do szkoły”.

– Takowe działania prowadzone są dwa razy w ciągu roku. Po raz pierwszy na wiosnę. Sprawdzamy nie tylko miejsca na terenie Szydłowca, a także pozostałych ościennych, mniejszych miejscowościach. Wakacje są do tego odpowiednim momentem. W przypadku stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości, a jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego jest czas by poprawić to, co nadaje się do poprawy – mówi naczelnik Gawin. Wydział ruchu drogowego KPP Szydłowiec stara się trzymać rękę na pulsie. – Zawsze, w momencie kiedy lustracja jest prowadzona czynimy starania, aby uczestniczyli w niej nie tylko przedstawiciele zarządcy drogi, ale także ktoś kto reprezentuję daną placówkę oświatową. Oczywiście, nie w każdym, kontrolowanym przez nas miejscu jest to możliwe, nie mniej robimy to w pełni profesjonalnie – dodaje nasz rozmówca.

Szkoły, właśnie za pośrednictwem stróżów prawa zwracają się z prośbą o interwencję. – Rolą zarządcy drogi jest by poprawiać oznakowanie – podkreśla Gawin. I dodaje, że w poprzednich latach kontrolerzy szydłowieckiej drogówki nie raz wskazywali na uchybienia. – Z naszego punktu wiedzenia, a także z punktu wiedzenia pieszych i osób poruszających się po drogach naszego powiatu najważniejsze jest to by bezpieczeństwo było na odpowiednim poziomie. Na nasz wniosek zarządca drogi ma obowiązek uzupełnienia brakujących elementów – mówi. Uwagi policji tyczyły się nie tylko oznakowań. – Zwracamy przede wszystkim uwagę na tzw. infrastrukturę ochronną, m.in. barierki przy przejściach dla pieszych, a także na drzewa i krzewy, mogące zasłaniać lub ograniczać widoczność. Generalnie pod lupą jest cały obszar bezpieczeństwa – uzupełnia Gawin.

Czy policja ma w rękach instrumenty, na bazie których może ukarać zarządcę drogi? – Jak najbardziej. Takie sytuacje się jednak nie zdarzają. Nasze wnioski, co pokazuje zresztą praktyka z ostatnich lat są ściśle realizowane. Zarządca może być pociągnięty do odpowiedzialności. Z reguły ukaranie odbywa się na wniosek. Oczywiście staramy się tego unikać. Trzeba jednak przyznać szczerze, iż współpraca z zarządcami układa się niemal wzorowo. Wnioski, jakie na przestrzeni ostatnich miesięcy były wysłane do zarządców dróg, zostały rozpatrzone pozytywnie – zaznaczył.

Przy okazji każdych, tego typu działań szydłowiecka policja kieruje sprawozdanie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. – Na terenie naszego powiatu funkcjonuje ponad 20 szkół podstawowych. W 8 przypadkach brakowało oznakowań, m.in. tzw. agatki. Prowadzimy także pogadanki z osobami, które zawodowo zajmują się przeprowadzeniem dzieci przez jezdnię – kończy Gawin.

Czy wiesz, że…
Przez cały okres bezpiecznej drogi do szkoły większość policjantów będzie pełnić służbę przy szkołach, zwłaszcza tam gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego. Funkcjonariusze drogówki pomogą najmłodszym przejść przez jednię i pokażą jak najbezpieczniej to zrobić. Odwiedzą też szkoły, gdzie spotkają się z dziećmi, aby nauczyć je bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę policjanci poświęcą tym dzieciakom, które po raz pierwszy rozpoczną naukę. Kierowcy, którzy będą popełniać w tym czasie wykroczenia nie będą mogli liczyć na pobłażliwość policjantów. Wobec osób, które będą wyprzedzać na przejściach dla pieszych, omijać pojazdy które zatrzymają się przed tymi przejściami lub nie ustąpią pierwszeństwa pieszym funkcjonariusze będą wyciągać surowe konsekwencje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.