Mimozami jesień się zaczyna…

flash Okolice

Każda edycja poświęcona jest innej wybranej kulturze etnicznej. W poprzednich latach odbyły się między innymi festyny: indiański, celtycki, Wikingów, „Fiesta Latina”, „Wielka Azja”, „Dzień Kultury Żydowskiej”, „Afrikana”, rosyjski Korowód, węgierski Czardasz, Na Tureckim Bazarze i ostatni Hej Sokoły poświęcony kulturze ukraińskiej. Ogromny sukces ostatniej imprezy, na którą, mimo ulewnej pogody, przyszły tłumy zwiedzających skłonił organizatorów do kontynuowania tego kierunku. – W tym roku chcieliśmy przybliżyć kulturę Niemiec i jedno z najbardziej znanych wydarzeń lokalnych Oktoberfest – zapewniają organizatorzy.

Festyny orońskie gwarantują poziom artystyczny a różnorodność przygotowanych atrakcji satysfakcjonuje każdego, kto tego dnia zawita do Orońska. Impreza nie była biletowana, wstęp na teren CRP był bezpłatny. Patronat honorowy nad imprezą objęła Ambasada Niemiec w Polsce.

Na smakoszy czekały wina i specjalności kuchni węgierskiej, w które będzie można zaopatrzyć się na stoisku delikatesowym. CRP wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury przygotowało konkurs wiedzy o Węgrzech z nagrodami. W Galerii Kameralnej prezentowana była wystawa komiksów Attili Futakiego. Oprócz tych atrakcji przygotowano dla dzieci plac zabaw, wielkie malowanie na ekranie, warsztaty ceramiczne, przejażdżki konne po parku.

Jak co roku program festynu jest bardzo bogaty i różnorodny. – Dla dzieci przygotowano spektakl „Baśnie Braci Grimm” w wykonaniu aktorów Teatru na Wagance oraz balet triadyczny „Baśń o lodowym kryształku” w wykonaniu grupy tanecznej „Przecinek”. Dla dorosłych wystąpiła Kapela Bawarska Stefana, Kwintet Molto Bene w repertuarze klasyków niemieckich, oraz Marlene Uzieblo, która zaśpiewa piosenki Marleny Dietrich.

Gościem festynu był Tadeusz Grajpel, który zaprezentował warsztat drukarski Guttenberga, opowiedział o historii i technikach druku, a następnie poprowadził zajęcia według dawnej metody drzeworytniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.