Zaczęło się od przywłaszczenia tożsamości…

Paragraf

Ponad miesiąc temu Komenda Wojewódzka Polski z siedzibą w Radomiu upubliczniła wizerunek mężczyzny, którego mundurowi łączyli z grupą przywłaszczającą samochody z wypożyczalni. Teraz kilka osób jest w areszcie, a policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań. A wszystko zaczęło się od kradzieży tożsamości. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, iż przestępcy mogli również działać na terenie powiatu szydłowieckiego.

Problemy związane z kradzieżą danych osobowych mogą być dotkliwe. Zgubienie, kradzież dokumentów, jak również niefrasobliwe udostępnienie swoich osobistych danych osobom do tego niepowołanym możesz odczuć boleśnie. To dla złodziei tożsamości świetna okazja, aby się pod kogoś podszyć i wzbogacić. Boleśnie, bo na własnej skórze przekonał się o tym jeden z mieszkańców.

Na początku lipca na stronie internetowej www.kwp.radom.pl oraz w mediach ukazał się komunikat, iż Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przestępstw w zakresie przywłaszczania z wypożyczalni samochodowych pojazdów różnych marek. W toku prowadzonego postępowania zabezpieczono między innymi dokumenty z wizerunkiem nieznanego mężczyzny.

Jak ustalili policjanci, dane, które znalazły się na dowodzie osobistym, który był przedmiotem publikacji należały do mężczyzny, który dowód stracił w pociągu. – W miejsce jego zdjęcia wklejono inny wizerunek, którym posługiwano się dokonując oszustw, podpisując umowy na nazwisko z dowodu osobistego. Złodzieje, jak nietrudno przewidzieć, nigdy do wypożyczalni nie wracali. Takich przestępstw mogło być kilka. M.in. na terenie północnej części kraju – poinformował Rafał Jeżak, reprezentujący zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Auta na słupy

Jednak na publikację w mediach zwrócili także uwagę oszuści. Obawiając się, iż mogą zostać zatrzymani, porzucili ten sposób działania i „wynajęli” do swojej działalności mieszkańca Piaseczna. Wtedy jednak już na ich tropie byli operacyjni z KWP zs. w Radomiu. Przestępcy podrobili dowód 24-latka i zaczęli wypożyczać pojazdy m.in. w Warszawie na jego dane. Pojazdy trafiały później do paserów, a ci odsprzedawali je dalej. „Słup” otrzymywał za użyczenie „twarzy” 2-3 tys. zł. Przestępczy mechanizm, z jednej strony okazał się banalnie prosty, z drugiej do bólu dla oszukanych skuteczny.

Kres przestępczej działalności, policjanci z Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP zs. w Radomiu, położyli kilka dni temu. – Zatrzymali cztery osoby podejrzewane o oszustwa. Dwóch z mężczyzn po przesłuchaniach zwolniono.  Wobec 22-letniego zamościanina Sąd Rejonowy w Radomiu zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Mężczyzna podejrzany jest o kradzież na terenie Francji mercedesa z ładunkiem o wartości ponad 200 tys. zł, jak również wyłudzenie z wypożyczalni dwóch toyot – dodaje Jeżak.

Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. Policjanci odzyskali utracone w ten sposób auta wraz z ładunkiem. Do aresztu trafił także 24-latek z powiatu piaseczyńskiego, który podejrzany jest o wyłudzenia trzech toyot, nissana i lexusa o wartości ok. 270 tys. zł. Jemu także grozi do 10 lat więzienia.

Jak podkreślają prowadzący sprawę, nie jest ona nadal zakończona. – Nie są wykluczone dalsze zatrzymania. Szczególnie, iż nadal poszukują kilku osób, w tym mężczyzny, który „użyczył” swojego wizerunku w pierwszym okresie działalności grupy. Dlatego przypominamy, jak mężczyzna wygląda. Osoby, które rozpoznają mężczyznę proszone są o kontakt telefoniczny z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, tel. 48 345 2165, 48 345 2181 lub z najbliższą jednostką policji – podkreśla funkcjonariusz reprezentujący zespół prasowy KWP Radom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.