Muzyka w wulkanie

Kultura

– Zainspirowani polską muzyką ludową jazzmani odbyli podróż do wnętrza wulkanu na Islandii. Dźwiękiem i obrazem opowiedzą o tym doświadczeniu w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – zachęcają organizatorzy tego oryginalnego koncertu. Patronem medialnym tego oryginalnego, noworocznego koncertu jest nasz TYGODNIK.

Maciej Fortuna jest instrumentalistą jazzowym, kompozytorem i producentem muzycznym (prowadzi wydawnictwo płytowe oraz studio nagrań Fortuna Music). Doktor habilitowany sztuk muzycznych, prowadzi również klasę trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczestniczył w licznych projektach zarówno polskich jak też o zasięgu międzynarodowym (m.in. Maciej Fortuna International Quartet, duet Fortuna/Dys – Maciejewski Variations, Fortuna plays Szymborska, Jerzy Milian – Music for Mr. Fortuna).

 

W magmowej jaskini

Maciej Fortuna Słowiański – „Koncert w wulkanie” to połączenie koncertu polskiej muzyki etnicznej z projekcją filmu zrealizowanego wewnątrz wulkanu na Islandii, gdzie muzycy wykonali koncert w jaskini magmowej na głębokości 120 metrów pod powierzchnią ziemi.

– Jednym z najbardziej unikatowych zjawisk jest aura miejsca, w którym wykonuję swoją muzykę. Jest ona dla mnie główną inspiracją. Thrihnukagigur to jedyne takie miejsce na Ziemi, w którym zastygająca lawa utworzyła jaskinię o bajecznych warunkach akustycznych” – podkresla Maciej Fortuna.

Surowość wulkanicznego krajobrazu

Koncert wzbogacają wizualizacje bazujące na surowości wulkanicznego krajobrazu Islandii. Dopełniają je obrazy nagrane w Polsce. Połączenie to przenosi odbiorcę w tajemniczy świat dzikiej przyrody, światła i cieni. Całość nawiązuje do tematyki ludowej, jest przepojona symboliką słowiańską oraz elementami improwizowanymi.

– Projekt „Kolberg Fortuny” czerpiący ze zbiorów etnograficznych odniósł wyjątkowy sukces w kraju, a jego kontynuacją jest Maciej Fortuna Słowiański – „Koncert w wulkanie”. 10 lutego odbędzie się premiera dwupłytowego albumu  CD/DVD zawierającego zapis pierwszego koncertu jazowego w wulkanie. Koncert w naszym muzeum będzie więc znaczącym wydarzeniem przedpremierowym – podkreśla Aneta Oborny, dyrektorka Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Muzyczne wydarzenie

Koncert w siedzibie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych odbędzie się 13 stycznia, początek o godz. 19.

Wystąpią: Maciej Fortuna – koncepcja, kompozycje, aranżacje, trąbka; Maria Jurczyszyn – wokal; Roman Chraniuk – kontrabas; Jakub Miarczyński – perkusja; Eryk Kozłowski – realizacja dźwięku; Przemysław Wawrzyniak – zdjęcia i wideo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.