Policjanci skontrolowali 168 kierowców

flash Paragraf

Przez jeden dzień, również na terenie naszego powiatu, trwała prewencyjno – kontrolna akcja „Pasy”. Zasadniczy cel tych profilaktycznych kontroli, to „ograniczenie skutków wypadków drogowych, które wynikają z niezapinania pasów bezpieczeństwa oraz nieużywania urządzeń służących do przewozu najmłodszych pasażerów”.

Znacznie zwiększa szanse przeżycia…

Stosowanie pasów przez kierowców i ich pasażerów znacznie zwiększa szanse przeżycia podczas wypadku drogowego. Trzeba również pamiętać, że zapięcie pasów w samochodzie wyposażonym w  poduszki powietrzne – jest absolutną koniecznością (poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko w przypadku współdziałania z pasami bezpieczeństwa!…)

– Zderzenie auta jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą (np. drzewem, przydrożnym słupem czy też stojącą ciężarówką), jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa – przestrzegają krajowi, komunikacyjni eksperci.

I dodają, że w Szwecji, gdzie kierowcy najczęściej zapinają pasy (95 proc.), połowa ofiar śmiertelnych wypadków drogowych podróżowała bez zapiętych pasów, co wskazuje na korelację pomiędzy używaniem pasów a prawdopodobieństwem śmierci w wyniku zderzenia oraz na fakt, że pasy bezpieczeństwa rzeczywiście mogą uratować ludzkie życie.

W poprzedni czwartek już od godz. 6 policjanci z szydłowieckiego Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili wzmożone, profilaktyczne kontrole pod hasłem „Pasy”. Ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym działania naszych „mundurowych” trwały aż do godz. 22.

 

Niektórzy kierowcy wręcz lekceważą „pasowy obowiązek”

– Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa potrafią uratować nas od kalectwa, a nawet śmierci. Niezapięte lub zapięte nieprawidłowo pasy niejednokrotnie są przyczyną wysokiej śmiertelności i urazów u ofiar wypadków drogowych. Gdyby „pasowy obowiązek” był zawsze w pełni respektowany, wiele z zaistniałych zdarzeń drogowych mogłoby się zakończyć tylko zniszczeniami pojazdów, a nie urazami kierujących, czy też pasażerów. Niestety, mimo apeli w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy nie przestrzegają, a wręcz lekceważą obowiązek jakim jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dlatego właśnie mazowieccy policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego przez cały dzień prowadzili wzmożone działania skierowane na kontrolę obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, a także przewożeniu dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami – poinformował st.asp. Robert Ziembicki z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedziba w Radomiu.

 

Kontrolny wynik jest bardzo optymistyczny…

Podczas czwartkowej, ogólnopolskiej akcji „Pasy” na drogach powiatu szydłowieckiego, nasi policjanci skontrolowali 168 osób kierujących samochodami. Podczas tych kontroli ujawniono 9 przypadków nie stosowania pasów bezpieczeństwa przez kierowców oraz pasażerów – poinformowała TYGODNIK sierż. Marlena Skórkiewicz, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Ten wynik jest bardzo optymistyczny. Chcemy wierzyć, że nie jest to jedynie zasługa, zapowiedzianej wcześniej kontrolnej akcji…

– Miejmy nadzieję, że będzie to stała tendencja na drogach naszego powiatu, iż tylko niewielki odsetek kierowców i pasażerów lekceważy „pasowy obowiązek” – podkreślają policjanci.

Pasy najskuteczniej ratują ludzkie życie

Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych państw europejskich jest wyjątkowo wysoka.

Na każde 100 wypadków w naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach Unii Europejskiej zaledwie 3. Ponadto towarzyszy temu wysoki odsetek urazów powypadkowych, prowadzących do trwałego inwalidztwa.

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas wypadku drogowego, to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Przeprowadzone badania dowiodły, że stosowanie pasów redukuje około 50 proc. śmiertelnych i ciężkich obrażeń w trakcie wypadku. Przy zderzeniu samochodu z innym pojazdem lub jakąś przeszkodą z prędkością 50 km/h ciało kierowcy czy też pasażera jest wyrzucane z siedzenia z siłą 1 tony!!!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.