Płoną trawy, płoną lasy…

Szydłowiec

W miniony piątek suche trawy płonęły w Budkach. W sobotę tuż przed południem ogień objął nieużytki rolne na obszarze około 70 arów. Pożar gasili strażacy z szydłowieckiej PSP  i druhowie z OSP Nowy Dwór. Blisko 1 hektar suchych traw spaliło się również w Broniowie. Interweniowali strażacy z miejscowej OSP. Druhowie z jednostki w Broniowie zmagali się także z trawiastym pożarem w miejscowości Krawara (gm. Chlewiska).

W wielkanocną niedzielę suche trawy płonęły w Krzcięcinie. Ogień na ponad 20 arach gaszono od godz 15 do 15.30. Uporała się z nim Ochotnicza Straż Pożarna Jastrząb. Natomiast w świąteczny poniedziałek około godz. 17 nieużytki rolne płonęły w Leszczynach, na obszarze blisko pół hektara. Oprócz szydłowieckiej JRG interweniowali strażacy z OSP Chlewiska.

Tego samego dnia ok. godz. 13.20 doszło do pożaru lasu w rejonie wsi Wilcza Wola. Na szczęście ogniowe zniszczenia objęły niewielki obszar, bo tylko 20 arów.  Z tym leśnym pożarem, którego przyczyną było najprawdopodobniej  umyślne podpalenie zmagali się strażacy zawodowi z JRG Szydłowiec oraz OSP Jankowice i Wysoka.

Pożary traw zagrażają i narażają

Pożary traw są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Angażują wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innych zdarzeniach ratowniczych, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Stanowią realne zagrożenie dla kompleksów leśnych, budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Ponadto ogień oraz dym z pożarów traw stwarza zagrożenie m.in. na drogach i szklakach kolejowych.

Za umyślne spowodowanie pożaru trawy grożą konsekwencje prawne. Podpalacze – rolnicy narażają się także na utratę dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *