Relikwie ks. Popiełuszki

0
34
Wprowadzenie relikwii do świątyni w Chlewiskach. Procesję prowadzi ks. proboszcz Roman Kuna

Niedziela 11 marca dla społeczności parafii św. Stanisława bp i m w Chlewiskach była dniem wyjątkowo radosnym. Po kilku miesiącach starań, tego dnia w mury świątyni zostały uroczyście wprowadzone relikwie pierwszego stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika czasów komunistycznych, kapelana „Solidarności”.

Parafianie na czele z proboszczem ks. Romanem Kuną do tej uroczystości przygotowywali się od dłuższego czasu. Jednym z ostatnich akcentów przygotowujących były trzydniowe rekolekcje zwieńczone Sakramentem Pokuty.

Uroczystego aktu wprowadzenia relikwii męczennika dokonał oraz homilię wygłosił ks. kan. dr Piotr Odziemczyk, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Warszawie. Kaznodzieja w homilii przybliżył zebranym charyzmat posługi kapłańskiej błogosławionego, pełnej prostoty i otwartości. Jednocześnie zaznaczył, że ks. Jerzy nigdy nie występował ani nie walczył przeciw komuś, ale zawsze walczył o kogoś. Walczył o człowieka, o jego prawa, o to, aby w codziennym, na pozór prozaicznym życiu zło dobrem zwyciężać.

Na uroczystości oprócz rzeszy parafian, byli obecni przedstawiciele władz samorządowych: starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, poczty sztandarowe organizacji i instytucji funkcjonujących na terenie parafii. Dużą niespodzianką dla wszystkich uczestników była obecność trzydziestoosobowej grupy członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej na czele z Zarządem Diecezjalnym i sztandarem.

Ksiądz proboszcz Roman Kuna na zakończenie uroczystości zaapelował do wszystkich:

– Niech Błogosławiony Ksiądz Jerzy, który oddał życie za prawdę będzie dla nas powiernikiem trudnych spraw; nauczycielem przezwyciężania dobra nad złem; inspiratorem budowania jedności naszych wspólnot na prawdzie i szacunku wobec każdego człowieka”.

Wspaniała uroczystość stała się początkiem szerzenia kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w tej części Diecezji Radomskiej.

Ksiądz proboszcz Roman Kuna zaprasza parafian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości do kościoła parafialnego w Chlewiskach na specjalne nabożeństwa ku czci błogosławionego męczennika. Każdego 19 dnia miesiąca o godz. 17 będzie sprawowana Msza Święta oraz specjalne modlitwy, które zostaną zwieńczone oddaniem czci relikwiom przez ucałowanie.

Ks. Mariusz Leszczyk

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.