Rozliczamy pity 2017 z programem

Finanse

Po zakończeniu roku podatkowego będziemy rozliczać pity 2017. Program internetowy do rozliczania pitów może okazać się wtedy bardzo pomocny w samodzielnym sporządzeniu deklaracji oraz terminowym dostarczeniu ich do urzędu skarbowego.

Obowiązek rozliczeniowy

Złożenie rocznego zeznania podatkowego jest ustawowym obowiązkiem każdego podatnika. Deklarację rozliczeniową składa się za rok podatkowy, który minął. Nie we wszystkich krajach rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W Polsce rok podatkowy liczony jest tak samo jak rok kalendarzowy – od 1 stycznia do 31 grudnia. W pitach  2017 będziemy rozliczać przychody uzyskane w roku 2016.
Programy do rozliczeń z fiskusem

W rozliczeniach z fiskusem może pomóc nam program komputerowy. Programy udostępniane w internecie są bardzo proste w obsłudze i dzięki nim możemy sami rozliczyć pity 2017. Program komputerowy zastąpi doradcę podatkowego czy biuro księgowe. Najczęściej możemy korzystać z programów bezpłatnie.Bezpłatny jest program Ministerstwa Finansów, ale również inne. Często bezpłatne programy są oferowane przez organizacje pożytku publicznego.
Przygotowanie do korzystania z programu pit

Już od 1 stycznia możemy rozliczać pity 2017 program. Program internetowy może być już dostępny, ale my musimy być przygotowani do korzystania z niego. Nie zawsze jest to możliwe.

Najwięcej podatników składa do fiskusa deklarację PIT-37, dla której podstawą sporządzenia są głównie informacje od pracodawców PIT-11. Pracodawcy sporządzają te informacje dopiero po zakończeniu roku i mają ustawowy termin na przekazanie ich pracownikom do końca lutego. Podobne zasady dotyczą informacji od płatników PIT-8C oraz PIT-40A/11A sporządzanych przez organy rentowe. Wprawdzie korzystanie z tych pitów nie jest obowiązkowe, ale zebranie danych o naszych rocznych przychodach, odliczeniach, zaliczkach na podatek nie jest proste bez informacji od płatników.

Tu warto zauważyć, że podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji rocznej w ustawowym terminie również w przypadku, gdy nie otrzyma informacji od płatników. Informuje wtedy urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji.

Podatnicy uzyskujący dochody bez pośrednictwa płatników (np. z prowadzonej działalności gospodarczej, z umowy najmu, ze sprzedaży nieruchomości) mogą wcześniej rozliczyć pity 2017. Program pit może być im przydatny juz w pierwszych dniach stycznia.
Wysyłka deklaracji

Z programu pit można korzystać w procesie wypełniania deklaracji oraz do wysłania ich do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Wypełnione formularze należy podpisać. W przypadku podatników będących osobami fizycznymi nie jest wymagany podpis elektroniczny. Podatnik “podpisuje” zeznanie zestawem danych autoryzujących (identyfikator podatkowy, imię, nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu wykazana w deklaracji pit składanej w ubiegłym roku).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.