Rozwój wyobraźni i kreatywność

Gorące tematy Rozmaitości

Jak skutecznie uczyć kodowania i programowania najmłodszych uczniów, można się było dowiedzieć podczas konferencji w mirowskim gimnazjum.
Zorganizowano ją dla nauczycieli z naszego powiatu. Gośćmi konferencji „Nauka kodowania i programowania w edukacji wczesnoszkolnej” byli m.in. Krzysztof Szewczyk – dyrektor Delegatury Radomskiej Kuratorium Oświaty w Warszawie, Jarosław Zaroń – dyrektor MSCDN, starosta szydłowiecki – Włodzimierz Górlicki, przewodnicząca Rady Powiatu – Anita Gołosz, burmistrz Szydłowca – Artur Ludew, przewodniczący Rady Miasta – Marek Artur Koniarczyk oraz wójtowie gmin: Mirów – Artur Siwiorek, Jastrząb – Andrzej Bracha i Wierzbica – Zdzisław Dulias.

Konferencja odbyła się w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mirowie, prowadziła ją Aneta Pytoń-Grabda. Jej organizatorem było Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu – Zespół Doradców Metodycznych w Szydłowcu.

Celem konferencji było upowszechnianie nauki kodowania i programowania w edukacji wczesnoszkolnej. – Programowanie można najprościej opisać jako – pisanie instrukcji dla komputera. Programowanie, nazywane także kodowaniem, ma współcześnie wiele zastosowań. Programy sterują naszymi komputerami domowymi, tabletami, telefonami komórkowymi, ale także pralkami czy windami. Oprócz części wykładowej, w Mirowie odbyły się także warsztaty, podczas których nauczyciele poznawali nowe rozwiązania, dotyczące nauki programowania w klasach młodszych – wyjaśnili organizatorzy konferencji.

– Konferencja była odpowiedzią na zaproszenie wójta gminy Mirów, Artura Siwiorka. Jej temat zaproponowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej powiatu szydłowieckiego. Szczególne podziękowania za pomoc w jej przygotowanie Zespół Doradców skierował do dyrektorki Publicznego Gimnazjum w Mirowie, Krystyny Książek oraz dyrektora miejscowej PSP, Jana Wojciecha Ulewińskiego – poinformowali organizatorzy.

Tablety, smartfony, Internet…

Współczesne dzieci dorastają w zupełnie innej rzeczywistości niż ich rodzice. Komputery, tablety, smartfony, Internet – te wszystkie wynalazki są częścią ich codziennego życia.

Uczenie dzieci programowania, to coraz silniejsza tendencja nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Doświadczenia wielu krajów pokazują, że poznawanie zasad kodowania i języków programowania przynosi doskonałe efekty już w przypadku najmłodszych dzieci.

Młody człowiek nie tylko poznaje nowe technologie, ale również zaczyna je rozumieć i wykorzystywać do własnych potrzeb. To doskonała zabawa, ale jednocześnie sposób na rozwijanie umiejętności… Zaliczyć do nich należy m.in. rozwój wyobraźni i kreatywności, abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Ponadto programowanie pomaga odnaleźć się im W świecie technologii, dlatego jest to również inwestowanie w zawodową przyszłość dziecka.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.