Rzeźby rektora ASP

Szydłowiec Uncategorized

Kilkanaście swoich ostatnich prac, na wystawie w orońskim CRP prezentuje profesor Adam Myjak. Tego znanego artystę i pedagoga „fascynują tradycyjne formy rzeźbiarskiego portretu i popiersia”.

Przez cztery kadencje sprawował funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; funkcję tę pełni również aktualnie. Pracuje także na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, prowadząc Zakład Rzeźby. Uczestniczył w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: w Paryżu, Madrycie, Lizbonie, Amsterdamie, Marsylii, Budapeszcie, Bochum, Duisburgu, Pradze i Bratysławie.

W Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku profesor Adam Myjak prezentuje kilkanaście najnowszych swoich prac wykonanych na przestrzeni ostatniej dekady z różnych materii rzeźbiarskich.  Ekspozycję, której kuratorką jest Anna Podsiadły oglądać można do 7 czerwca br.

Wystawie towarzyszy obszerny, pięknie wydany katalog zawierający bogaty materiał ilustracyjny i dokumentacyjny.

Adam Myjak jest rzeźbiarzem o ogromnej ekspansywności. Bliski prądowi tzw. Nowej figuracji lat 70-tych od początku swojej drogi artystycznej tworzy cykle prac o wieloznacznej, aluzyjnej treści, otwartej na interpretacje. Fascynują go tradycyjne formy rzeźbiarskiego portretu i popiersia, poprzez które omawia intymną przestrzeń problemów egzystencjalnych skupionych wokół człowieka współczesnego i jego kondycji. Działa formą zwartą, monumentalną, pełną wewnętrznej energii, czasem ekspresyjną, a czasem kubizującą, łącząc ją z wymową podkreślającego modelunek koloru. W materiale (marmur, brąz, terakota, sztuczny kamień, stiuk, beton, blacha cynkowa, drewno) odnajduje A. Myjak cały potencjał możliwości estetycznych i wyrazowych – napisano w wystawowym katalogu.

(Max.)

Brak możliwości komentowania.