Seks po narodzinach dziecka

Uncategorized

Najpierw poród, później połóg, a następnie – powrót do aktywności seksualnej.

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny diametralnie zmienia całe jej życie. Nie musi jednak ważyć również na życiu seksualnym rodziców.

Tuż po porodzie, w trakcie połogu

Po porodzie, w trakcie połogu, pojawia się wiele problemów, z którymi uporać musi się młoda mama, a które wykluczają przez jakiś czas współżycie seksualne. Pierwszym z nich są kłopotliwe upławy, które wynikają z tego, że rozszerzona wcześniej macica oczyszcza się z tzw. odchodów połogowych. To wydzielina, w której znajdują się liczne drobnoustroje. Niezmiernie ważna jest wtedy higiena intymna: stosowanie delikatnych, naturalnych i zbliżonych pod względem pH do pH fizjologicznego pochwy kosmetyków, dokładne osuszanie okolic miejsc intymnych (najlepiej – ręcznikami jednorazowymi) oraz używanie odpowiednich wkładek higienicznych.

Kolejną niekomfortową kwestią jest ból krocza, które podczas porodu zostało rozciągnięte lub jego tkanki zostały uszkodzone. Ból, występujący także w trakcie oddawania moczu i wypróżniania się, jest niestety naturalny w tej sytuacji. Można go minimalizować chłodnymi okładami, preparatami znieczulającymi w aerozolu czy chodzeniem i ćwiczeniami mięśni krocza. Zwykle mija w ciągu trzech lub czterech tygodni.

Dolegliwością młodych mam jest też kandydoza. W trakcie ciąży w organizmie kobiety nie brakuje glukozy, co wpływa na rozwój drożdżaków, także w śluzówce miejsc intymnych. Namnażając się, zaburzają one naturalne pH pochwy i prowadzą do nieprzyjemnych stanów zapalnych.

Następną przeszkodą jest suchość pochwy, wynikająca z silnego spadku poziomu estrogenów w organizmie po porodzie, które w trakcie ciąży osiągały rekordowe wartości. Wpływa to na mniejsze wydzielanie śluzu przez pochwę, a to właśnie przesuszenie jest przyczyną znacznego dyskomfortu. Suchość prowadzić może objawiać się także swędzeniem i pieczeniem – wówczas warto zastosować (po konsultacji z lekarzem) globulki nawilżające (takie, jak HydroVag, www.hydrovag.pl), które poprawiają funkcjonowanie błony śluzowej pochwy i doprowadzają ją do stanu naturalnej równowagi.

 

Powrót do seksualnego życia

Po okresie połogu – czyli po około 6-8 tygodniach – większość z tych dolegliwości zwykle przemija. Nie ma wtedy przeszkód, by powrócić do swojej aktywności seksualnej. Niemniej współżycie może zaczynać się „od nowa” – pojawić może się ból, podobny do tego, który pojawia się przy „pierwszym razie”. Może być on wynikiem wcześniejszych przypadłości – przede wszystkim suchości pochwy i nadwyrężonych okolic krocza. Jednak przy odpowiedniej profilaktyce oraz zachowaniu szczególnej delikatności, dyskomfort powinien szybko się skończyć, a seks powinien ponownie przynieść satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.