Smog nasz powszedni

flash Gorące tematy Szydłowiec

Twierdzenie za zanieczyszczenie powietrza w okresach jesienno-zimowych „odpowiedzialne” są jedynie przestarzałe piece, którymi mieszkańcy ogrzewają swoje mieszkania – nie jest w pełni przekonywujące.

Piecowe, modernizacyjne inwestycje, na które gminy starają się pozyskiwać dofinansowanie, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, póki co – ze względu na ilość korzystających z tej możliwości, znacząco nie przesądzają o poprawie stanu zanieczyszczanego powietrza w naszym powiecie.

 Mozolna wymiana przestarzałych pieców

Te dotacyjne pieniądze można pozyskać z WFOŚiGW. Każdego roku, lokalne władze samorządowe mogą się o nie starać w ramach programu „Poprawa, jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”. Ale te doroczne efekty nie są zbyt imponujące. W minionych latach, w niektórych gminach zakupiono i dostarczono po 5, 7 kotłów opalanych biomasą…

– Wynika to m.in. z faktu, że wspomniane dofinansowanie nie pokrywa w całości modernizacyjnego przedsięwzięcia. Zainteresowani wymianą pieców, na bardziej nowoczesne, muszą dołożyć do ich zakupu z własnej kieszeni. A na to stać bardziej „zasobnych” mieszkańców, a nie przysłowiowych staruszków, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi „kopciuchami” wrzucając do nich byle jaki, ale tani opał – podkreśla pracownik, który w jednej z gmin zajmuje się m.in. ochroną środowiska.

W ubiegłym roku, korzystając z ekologicznego dofinansowania wymieniano przestarzałe piece w nadmiernie dymiących kotłowniach m.in. w gminach: Mirów, Jastrząb i Szydłowiec. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali udział w tym „przeciw-smogowym programie”  skorzystali z bezzwrotnej dotacji na zakup pieca w wysokości 5 tys. złotych. W br., działania w tym zakresie zapowiadają gmina Szydłowiec, Jastrząb i Mirów.

  Znaczące, fotowoltaiczne przyspieszenie…

Najzdrowszym, alternatywnym źródłem ciepła są fotowoltaiczne panele. Dotychczas instalowano je przede wszystkim na należących do gmin obiektach, szkołach i innych placówkach oświatowych.

–  W minionym roku panele fotowoltaiczne zainstalowano w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Zbijowie Dużym oraz w Świetlicy Wiejskiej ze Strażnicą OSP w Bieszkowie Górnym. Ogniwa fotowoltaiczne i montaż pomp ciepła, sprawi że dzięki temu w obu budynkach działał będzie system grzewczy, wykorzystujący odnawiane źródła energii. To ważne, ekologiczne przedsięwzięcie zrealizowaliśmy, korzystając z wynoszącego 80 proc., unijnego dofinansowania – podkreśla Artur Siwiorek, wójt gminy Mirów.

  W tym roku, w naszym regionie szykuje się znaczące, fotowoltaiczne przyspieszenie…

Będzie realizowany projekt pn. „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na budynkach w gminach Jastrząb, Mirów, Chlewiska, Orońsko oraz na budynkach użyteczności publicznej powiatu szydłowieckiego”.

– Z funduszy unijnych pozyskaliśmy ponad 7,8 mln zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Powstaną aż 452 instalacje, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Montowane one będą  na dachach budynków mieszkalnych, gospodarczych, a także instytucji samorządowych – poinformował Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb, który stosowną umowę w tej sprawie podpisał wraz z członkiem zarządu województwa mazowieckiego Rafałem Rajkowskim.

Stare samochody również zanieczyszczają  

 Za zanieczyszczenie powietrza, „odpowiedzialny” jest również, znaczący wzrost ilości samochodów, poruszających się po naszych drogach. Tym bardziej, że niemały procent spośród nich, to auta „mocno wyeksploatowane” i technologicznie przestarzałe.

Dotyczy to nie tylko pojazdów ciężarowych, ale także samochodów osobowych. Tych pierwszych jest na terenie naszego powiatu ponad 3.700. A jeśli doliczymy do nich ciągniki rolnicze (ponad 2000) i samochodowe (ponad 600), to ten ciężarowy, spalinowy batalion liczy 4500 pojazdów.  Jeśli dołożymy do tego wielokrotnie liczniejszą osobową armię (ponad 24 tys.  aut osobowych i przeszło 1700 motocykli), to ujrzymy, a właściwie poczujemy – faktyczną moc, spalinowego smogowego zagrożenia… Ponadto nie możemy także zapominać o spalinach „podrzucanych” na teren szydłowieckiego powiatu, przez liczne pojazdy przejeżdżające nową „ekspresówką”.

– Od jesieni 2017 r.  prowadzimy systematyczne działania, zmierzające do wyeliminowania z ruchu drogowego pojazdów, którego z powodu różnego rodzaju niesprawności zagrażają bezpieczeństwu komunikacyjnemu i zatruwają powietrze atmosferyczne. Podczas tych kontroli, przeprowadzonych pod hasłem „Smog” nasi funkcjonariusze sprawdzają m.in. stan techniczny poruszających się po drogach pojazdów oraz zwracają uwagę na zadymienie z ich rur wydechowych. Kontrolowane są szczególnie ciężarówki, busy i autobusy – poinformował Marek Gawin, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego szydłowieckiej Komendy Powiatowej Policji.

Ostatnia taka „przeciw-smogowa” akcja odbyła się  w miniony czwartek. – Podczas sprawdzania stanu technicznego, przejeżdżających pojazdów nasi funkcjonariusze nie stwierdzili ewidentnych przypadków nadmiernego wydzielania spalin – stwierdził naczelnik.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.