Święto kultury łotewskiej

Kultura

W niedzielę na terenie orońskiego CRP „królowała” łotewska kultura. Plenerowe święto tego kraju odbyło się w ramach cyklicznej, dorocznej imprezy – Niespodziewany Początek Jesieni.

Nawiązująca do tytułu jednego z odcinków telewizyjnego wydania Kabaretu Starszych Panów, kulturalno-rekreacyjna impreza odbyła się już po raz16.Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zorganizowało ją pod patronatem Ambasady Republiki Łotewskiej w Polsce. Patronat honorowy na festynem objął również prezydent Radomia. Partnerem wydarzenia był także Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Wśród patronów medialnych łotewskiego Niespodziewanego Początku Jesieni była również redakcja DWU-Tygodnika Szydłowieckiego”.

„Rūtoj”, „Gauja” i Jelena Matula

Niedzielny festyn, w parku wokół pałacu Józefa Brandta zainaugurowały występy dwóch folklorystycznych zespołów litewskich. Już od godz. 12, na plenerowej scenie prezentował się zespół „Rūtoj”, a po nim zespół pieśni i tańca „Gauja”, który podobnie jak pieśniarka Jelena Matula, był gwiazdą spotkania pod hasłem – Es esmu Latvija. Występował także  zespół „Dziwy” z  Poznania, grający muzykę rockową w oparciu o motywy łotewskie.

– Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już szesnaście lat. Bawiliśmy się na festynach egzotycznych i bliższych nam kulturowo: niemieckim, ukraińskim czy węgierskim. Tegoroczna edycja dedykowana była kulturze łotewskiej. Łotwa, podobnie jak Polska, w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowały o wyborze właśnie tego kraju. Mimo iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o Łotwie, tymczasem ma ona bardzo dużo do zaoferowania, również w sferze kultury – poinformowała nas Izabela Sosnowska-Kozieł, główna specjalistka ds. dokumentacji w CRP.

 

 

Czarodziejska „Bajkowa Łotwa”…

Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowano przedstawienie „Bajkowa Łotwa”, w którym wystąpiły dzieci polskie i łotewskie. A scenografię do tego „czarodziejskiego” i barwnego spektaklu wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu.

Oprócz scenicznych atrakcji, można było również uczestniczyć w warsztatach tkackich oraz  lepienia w glinie, a także w konkursach i zabawach, m.in. w konkursie wiedzy o Łotwie i w grze terenowej.

– Dla zainteresowanych Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach przygotował nie lada niespodziankę – warsztaty, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami mogły wykonać własne lalki. Uczniowie i nauczyciele z warszawskiej szkółki języka i kultury łotewskiej „Kodoliņš” poprowadzili zajęcia plastyczne i lingwistyczne. Ich uczestnicy m.in. malowali łotewskie symbole na kamieniach z Bałtyku, a dzieci poznawały zabawy z łotewskich podwórek – poinformowali organizatorzy łotewskiego Niespodziewanego Początku Jesieni.

 

 

 Inwazja lalek świata i czarny balsam…

Podczas tegorocznego festynu w CRP otwarto również wystawę dla dzieci i dorosłych „Lalki świata”.

Ekspozycja nawiązuje do międzynarodowego festiwalu teatrów lalkarskich, który odbywa się w stolicy Łotwy Rydze. W Orońsku zaprezentowano około 120 lalek teatralnych. Są to kukiełki, marionetki i pacynki. – Niektóre ponadnaturalnych rozmiarów, inne kilkunastocentymetrowe, wszystkie one grały w przedstawieniach opartych na motywach chińskich, arabskich, francuskich – poinformowali inicjatorzy tej oryginalnej wystawy.

Podobnie jak w latach poprzednich, można było również spróbować potraw kuchni prezentowanego kraju. Oferowane w niedzielę łotewskie specjały, to m.in. czarny balsam i szary groch. Specjały te serwowali Łotysze na kilku stoiskach gastronomicznych. Niespodzianką były także lody naturalne – w barwach łotewskich…

Ponadto młodzieżowe, piłkarskie drużyny – łotewska JDFS „Alberts” i „Oronka” rozegrały międzynarodowy mecz na stadionie „Oronki”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje wytwórców rzemiosła artystycznego m.in.: kowalstwo, ceramika, biżuteria, wyroby ze skóry, drewna, tkaniny, instrumenty muzyczne i ozdoby.

 

 

 

 

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.