Szydłowiecki trop korupcyjnej afery

flash Gorące tematy Szydłowiec

Mieli zarobić „duże” pieniądze przy okazji dużego rządowego przedsięwzięcia – budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad. A zyski miały pochodzić z eksploatacji kruszywa z górniczej odkrywki w rejonie naszego powiatu. Znaczącym „ogniwem” w realizacji tego planu miał być m.in. lokalny przedsiębiorca z gminy Szydłowiec.

Biznesowo-korupcyjne zamierzenia piątki panów skutecznie pokrzyżowali – panowie agenci… Taki był skutek ich akcji w gastronomicznym przybytku w podłódzkiej miejscowości Rzgów.

 

Biznesmeni, właściciel gruntów i obcokrajowiec

– Zatrzymani przez łódzką agendę CBA, to biznesmen z Krakowa, właściciel gruntów pochodzący z Szydłowca oraz dwóch biznesmenów z Łodzi. Jeden z zatrzymanych  to obcokrajowiec Ustalenia antykorupcyjnych agentów wskazują, że zatrzymani prowadzili swój przestępczy proceder przez ostanie dwa-trzy miesiące – poinformowało Piotr Kaczorek, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Będący w kręgu zainteresowania „załatwiaczy” inwestor miał nabyć za 32 mln złotych teren kamieniołomu i przyległy duży obszar o charakterze rekreacyjnym. Szybki zwrot tej inwestycji, miały mu „gwarantować” zyski z wydobycia i sprzedaży państwowym kontraktorom surowców budowlanych, dochody miał przynosić również nowo wybudowany o ośrodek SPA, termalne atrakcje i rehabilitacyjna oferta.

 

 

 „Znajomości” – samorządowe, rządowe i parlamentarne…

Dotychczas w śledztwie ustalono m.in., że podejrzani powoływali się na „znajmości” i wpływy, m.in. w Ministerstwie Rozwoju, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, a także w szydłowieckim magistracie i miejscowym starostwie. Za oczekiwaną 6-milionowa łapówkę ta przestępcza grupa oferowała pomoc w załatwieniu  m.in. uruchomienia kopalni surowców w Jankowicach (gm. Szydłowiec), a także koncesję, zezwolenia na eksploatację i odrolnienie 50 ha terenu, „dostęp” do rządowych kontraktów na odbiór kruszywa z górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad oraz pozyskanie dla planowanej inwestycji, czyli centrum SPA wraz z termami, państwowych dotacji (od 100 do 300 mln zł).

 

Łapówka, udziały w spółce i menedżerskie fuchy…

W zamian m.in.  za załatwienie spraw urzędowych i pozwoleń na m.in. geotermię, korupcyjni pośrednicy mieli „otrzymać korzyści majątkowe i osobiste”, m.in. inwestor miał odkupić od jednego z nich nieruchomości po zawyżonej cenie. Oczekiwali, że inwestor założy spółkę, w której zostaną zatrudnieni na kierowniczych stanowiskach oraz będą również mieli „dochodowe” udziały, a która „byłaby w przyszłości beneficjentem rządowych dotacji” na planowaną inwestycję – SPA.

Swoje „protekcyjne możliwości” uwiarygodniali m.in. ” spotkaniami, które odbywały się w instytucjach i biurach parlamentarzystów bez ich udziału”. Z ustaleń śledztwa wynika, iż nie były to wpływy faktyczne…

Jednakże powołując się na stosowne prawne, kodeksowe uregulowania śledczy podkreślają, że – ” (…) do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji nie jest konieczne faktyczne posiadanie takich wpływów. – Wystarczy, że podejrzani na takie wpływy się powołują lub utwierdzają zainteresowanych w ich istnieniu”. Płatna protekcja zagrożona jest karą do ośmiu lat więzienia.

 

 Pięciu zatrzymanych – czterech aresztowanych…

Wprawdzie łódzka agenda CBA zatrzymała pięciu mężczyzn, którym zarzucano „udział w korupcyjnej aferze”, ale warszawska prokuratura przedstawiła zarzuty tylko czterem. Wśród nich jest również mieszkaniec naszego powiatu.

– Agenci CBA zatrzymali 5 osób. Dlaczego tylko wobec czterech spośród nich zastosowano areszt tymczasowy? Czy tym piątym jest obcokrajowiec?…- zapytaliśmy rzecznika warszawskiej prokuratury.

– Na obecnym etapie nie mogę udzielić odpowiedzi na te pytania. Po pierwsze, w części ta sprawa oparta jest na materiałach niejawnych, dlatego nie mogę ujawnić niektórych szczegółów. A poza tym jest to zbyt początkowe postępowanie, aby mówić o wszystkich szczegółach – stwierdził w rozmowie z naszą redakcją Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Potwierdził jedynie, że czterem osobom postawiono zarzuty płatnej protekcji – powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyści majątkowe. Skierowano wnioski o zastosowanie wobec nich aresztu tymczasowego. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa te prokuratorskie wnioski uwzględnił. Mężczyźni trafili do aresztu na trzy miesiące, pozostaną tam do końca kwietnia br.

 

 

Koncesja, zezwolenia i odrolnienie za 6 -mln łapówki

Piotr Kaczorek, rzecznik prasowy CBA. – Agenci Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 5 osób w sprawie powoływania się na wpływy wśród parlamentarzystów oraz urzędników w ministerstwach oraz w lokalnych samorządach.

– Do zatrzymania doszło na spotkaniu biznesowym, w jednej w restauracji w podłódzkim Rzgowie, gdy omawiano szczegóły aktu notarialnego, który miał zostać podpisany kolejnego dnia, a stanowił on podstawowy element całej transakcji.

– Za 6 mln zł łapówki, która miała być wręczona decydentom i mającym lobbować, załatwiać sprawę, parlamentarzystom i urzędnikom zatrzymani oferowali koncesję, zezwolenia na eksploatację, odrolnienie 50 ha terenu leżącego pomiędzy Kielcami a Radomiem oraz przede wszystkim wysokie rządowe kontrakty na odbiór kruszywa z górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad – wyjaśniał Piotr Kaczorek, rzecznik prasowy CBA.

 

 

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.