Top 5 narzędzi, które muszą znaleźć się w warsztacie

0
12

Kompletując narzędzia do swojego nowego warsztatu często zastanawiamy się, które z nich będą najbardziej przydatne. Wiele sprzętów jest dedykowane tylko konkretnym zadaniom, więc może okazać się, że nawet przez kilka miesięcy po nie sięgniemy. Jak zatem wśród ogromnego wyboru produktów kupić te, które rzeczywiście sprawdzą się przy prowadzeniu małej działalności lub też w domowym użytku? Na to pytanie odpowiedzą eksperci z Expondo.

Piła ukośna

Jest to jeden z dwóch typów pił, który przyda się przy większości prac, więc na pewno będziemy po nią sięgać regularnie. Piła ukośna jest ulubionym narzędziem wśród profesjonalistów ze względu na precyzję, trwałość i łatwość w przenoszeniu. Mimo że są one mobilne, to nie traci na tym ich stabilność i dokładność cięcia. Wielkim plusem jest też to, że są łatwe do skonfigurowania. Ponieważ tylna część jest mocowana do podłoża, w czasie pracy nie odczuwamy żadnego odrzutu. Budowa pił ukośnych pozwala zachować maksymalne bezpieczeństwo, a ręce przez cały czas ulokowane są z dala od ostrza.

Jest tylko jedna wada tego sprzętu i jest ona stosunkowo niewielka. Zrębki i kurz mają skłonność do gromadzenia się, a przez osłony ostrza mogą być one trudne do wyczyszczenia. Podstawowa piła ukośna ślizgowa (a nie piła zespolona) ma ostrze zamocowane na stałe na torze ślizgowym. Niekiedy może pojawić się więc problem z jej przesuwaniem, kiedy w obszar ruchu trafią szersze kawałki ciętego materiału.

Wiertarko-wkrętarka lub młotowiertarka

Wiertarko-wkrętarka jest wszechstronnym narzędziem przeznaczonym do wiercenia otworów i montowania wkrętów. Uchwyt bezkluczowy akceptuje szeroką gamę wierteł i wkrętów o przekroju okrągłym i sześciokątnym, a także piły, szlifierki obrotowe, szczotki z drutu i inne akcesoria. Wszystkie wiertarki akumulatorowe są również wyposażone w sprzęgło poślizgowe, które pozwala dostosować moment obrotowy do precyzyjnego, spójnego wkręcania.

Młotowiertarka wygląda podobnie jak wiertarko-wkrętarka, ale ma jedną znaczą różnicę w samej budowie – zamiast uniwersalnego uchwytu ma takie, który przyjmuje jedynie określone wiertła, najczęściej sześciokątne lub posiadające specjalne blokady. To narzędzie jest zaprojektowane do wykonywania najtrudniejszych zadań związanych z wierceniem – robienie otworów w betonie, cegle, kamieniu. Wykorzystuje zarówno obrót bębna, jak i uderzenia wibracyjne do wkrętów napędowych. Efektem takiej kombinacji jest surowa, nielimitowana moc. W rzeczywistości młotowiertarka zazwyczaj zapewnia trzykrotnie większą siłę obrotu (moment obrotowy) niż przeciętna wiertarko-wkrętarka. Pomimo tego są wygodne i łatwe w użyciu.

Lutownica

Lutowanie ręczne jest procesem łączenia dwóch kawałków materiału – często, ale nie zawsze, metalowego. Jest to rodzaj pracy, która w tej czy innej formie towarzyszyła ludziom od tysiącleci, więc nie powinien dziwić fakt, że do dzisiaj czerpiemy z niej sporą satysfakcję. Lutownica nie raz uratuje nas w kryzysowej sytuacji, gdyż dzięki niej jesteśmy w stanie naprawić praktycznie wszystko, co ma związek z okablowaniem.

Lutowanie jest niskotemperaturowym odpowiednikiem spawania. Praca odbywa się za pomocą wypełniaczy (drutów lutowniczych), które topią się w temperaturze 450°C. Metale, które można lutować, to złoto, srebro, miedź, mosiądz i żelazo. Lut topi się, a w momencie zastygnięcia scala ze sobą wszystkie części. Wiązanie to nie jest tak mocne, jak w przypadku spawania, ale też sama obsługa sprzętu jest o wiele prostsza. Lutowanie jest również stosowane do łączenia elementów elektrycznych. Złącze niekoniecznie jest bezkonkurencyjne lub strukturalne, ale umożliwia swobodny przepływ prądu.

Szlifierka

Podobnie jak większość innych narzędzi, szlifierka elektryczna jest przydatna zarówno w domu, jak i w działalności gospodarczej. Jest niezwykle wszechstronnym narzędziem, które można wykorzystać do wielu różnych zadań. Może być stosowana w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, stolarstwie, metaloplastyce itd. W zależności od projektu użycie szlifierki zamiast pewnych alternatyw może znacznie poprawić jakość wyniku końcowego.

Istnieje kilka różnych typów tarcz, które można przymocować do szlifierki. Każde z nich jest przeznaczone do wykonywania określonego rodzaju prac. Obejmuje to modelowanie, kształtowanie, szlifowanie, polerowanie, cięcie i wiele innych. Przeważnie tarcze są też dedykowane konkretnemu materiałowi, więc znajdziemy i takie, które poradzą sobie ze stalą, jak i te do drewna. Dostępne są jednak i uniwersalne modele ściernic, które powinny wystarczyć do domowego użytku.

Taker

Jest jednym z narzędzi, które będziemy używać najczęściej do wszelakich projektów DIY. Takery są świetne, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłych zszywaczy biurowych, posiadają moc, która pozwala na łączenie o wiele trwalszych elementów. Jest niezastąpiony, kiedy chcemy wymienić tapicerkę lub odświeżyć meble. Używanie takera jest dziecinne proste, jednak w przypadku modeli ręcznych trzeba włożyć nieco siły, by zszywka mogła przebić się przez grubsze materiały.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.