Tropieni listami gończymi

flash Gorące tematy Paragraf

Corocznie szydłowieccy policjanci, zatrzymują około 120 osób, za którymi rozesłano listy gończe. Z tych statystyk, z ostatnich lat wynika więc, że funkcjonariusze z naszej komendy, średnio co trzeci dzień zatrzymują jakiegoś delikwenta z „poszukiwawczej listy”.

Część z tych poszukiwawczych trafień, to efekty żmudnego i cierpliwego tropienia osób, które najczęściej unikają więziennej „odsiadki”. Inne zatrzymania trafiają się także, podczas rutynowych, drogowych kontroli. Z reguły „namierzeni” w końcu przez policjantów, nie kryją swego zdziwienia, że tak długo skutecznie udawało im się omijać macki wymiaru sprawiedliwości, a tu nagle taka nieoczekiwana wpadka…

 

Na poszukiwawczej liście…

Są dwa rodzaje poszukiwań, którymi zajmuje się policja. Pierwszy z nich dotyczy poszukiwań skazanych, którzy unikają odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności oraz osób, których policjanci szukają celem doprowadzenia ich do wykonania czynności procesowych (na przykład przesłuchania przez prokuraturę). Drugi rodzaj policyjnych poszukiwań, to poszukiwanie osób zaginionych.W tej „kategorii” ostatnio odnotowano jedynie dwa zaginięcia.

 

Rocznie „namierzają” znacznie ponad 100 osób

– Z dotychczasowych statystyk wynika, że w tej pierwszej kategorii, corocznie średnio nasi policjanci „namierzają” znacznie ponad 100 osób. Potwierdzają to statystyki z dwóch ostatnich lat. W roku 2016 było to 118 osób. Natomiast w ubiegłym roku, nasi policjanci zatrzymali łącznie 128 osób poszukiwanych listami gończymi i tych „celem doprowadzenia…

 

Poszukują  31 osób z naszego powiatu

– Ta liczba jest bardzo „płynna”… Wynika to faktu, że jednych zatrzymujemy i „odstawiamy” do aresztu, a inni nowi kandydaci do odsiadki „zasilają” listę poszukiwanych. Obecnie szydłowiecka komenda poszukuje 31 osób z terenu naszego powiatu, 26 spośród nich poszukiwana jest listami gończymi.

 

Zatrzymany kolejny rekordzista

– Kolejny, po tym zatrzymanym po 21 latach od wydania listu gończego, (którego „namierzono” podczas kontroli drogowej w Chustkach w pierwszej dekadzie lipca ), to również długoletni rekordzista. Poszukiwany jest także od 21 lat…  – poinformował nas Dariusz Kalita, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

 

 

Ustalenie miejsca pobytu…

– Celem ustalenia miejsca pobytu obecnie poszukiwanych jest 13 osób z naszego powiatu. W tych przypadkach, często ci pozornie „nieuchwytni” obywatele „namierzani są” niejako przy okazji,  m.in. podczas rutynowych kontroli drogowych. Wtedy policjanci odbierają od nich oświadczenia, w których jest podane gdzie obecnie faktycznie przebywają (adres, dane kontaktowe), aby prokuratura mogła wykonać niezbędne czynności procesowe.

Tylko kilka dni więzienia

– Niektórym osobnikom z tej przestępczej listy wyroki się kumulują (bo skazano ich, nie tylko w jednej sprawie) i bywa, że łącznie sięgają nawet do kilkunastu lat. Ale są na niej również osoby, które do „gończego” wykazu trafiają za – drobne wykroczenia. A dzieje się tak wtedy, gdy nie zapłacą mandatu za zwykłe wykroczenia. W takich przypadkach sądy stosują wobec nich „zmienniki” tych finansowych kar w postaci „przeliczenia” ich na odpowiednią ilość dni pozbawienia wolności. I bywa, że ta więzienna kara „opiewa” na kilkanaście, a nawet zaledwie na – kilka dni… – wyjaśnił nasz rozmówca.

 

Do odsiadki, łącznie 12 lat

Wymiar tych więziennych kar również jest bardzo różny… Średnio biorąc jest to po kilka lat. Rekordzista z poszukiwawczej listy ma do odsiadki, łącznie 12 lat!… Na taki więzienny dorobek 50-latka z gminy Szydłowiec, składają się trzy jego wyroki – 6 oraz 5 lat i 1 rok. Ale są także wyroki „opiewające” na 15-20 dni. Znany jest również przypadek, że pewien osobnik, który „zawziął się” i nie zapłacił mandatu, ścigany był gończym listem, bo w zamian miał spędzić za więziennymi kratkami – dwa dni…

 

(Max.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.