Uczą się słuchać muzyki

Rozmaitości

Muzycy z kieleckiej filharmonii przypomnieli uczniom najpiękniejsze kolędy i dawne świąteczne zwyczaje. Ta instrumentalna lekcja odbyła się w podstawówce w Chlewiskach.

W szkole gościli muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu comiesięcznych szkolnych koncertów kameralnych, zaprezentowano tradycje związane z Bożym Narodzeniem.

– Nasi uczniowie usłyszeli piękne kolędy z różnych regionów Polski (m.in. „Ej, malućki, malućki” czy „Bóg się rodzi”), w pięknym tradycyjnym wykonaniu. Wspólnie z filharmonikami zaśpiewali także „Cichą noc” i „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Kolędowaniu towarzyszyły także opowieści o dawnych zwyczajach, tradycjach i obrzędach, które powoli odchodzą w zapomnienie. Uczniowie dowiedzieli się, że by pogodzić zwaśnionych, w tajemnicy zapraszano ich na wspólną wigilię oraz co to były podłaźniczki i kutie.

Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość zagrania na jednym z największych instrumentów, czyli kontrabasie. Chętnych do trzymania smyczka było bardzo wielu, ale i tradycyjne dzwonki od sań w rękach uczniów wyczarowały magiczny nastrój kuligu – poinformowali przedstawiciele  Szkoły Podstawowej w Chlewiskach.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.