W powiecie szydłowieckim – daleko od odry…

flash Gorące tematy Szydłowiec

Wzrastająca liczba przypadków odry, w kilku rejonach naszego kraju, wzbudza uzasadnione, epidemiologiczne niepokoje. Sprawdziliśmy czy te obawy, mogą być faktycznie realne również w naszym powiecie.

– U nas nie ma szczepionkowego problemu. Dotyczy to również szczepienia przeciwko odrze. Odmów – takich zadeklarowanych, nie mamy – zapewnia szefowa szydłowieckiego „Sanepidu”.

Od początku października, do połowy listopada br, w czterech powiatach na terenie województwa mazowieckiego – zarejestrowano 33 przypadki podejrzeń i zachorowań na odrę. Najwięcej z nich – 23, stwierdzono w powiecie pruszkowskim (jedno z dwóch ognisk zachorowań zlokalizowano wśród 10 osób „powiązanych” z jedną z podstawówek w Pruszkowie). Pozostałe przypadki, dotyczą powiatów warszawskiego, piaseczyńskiego i lipskiego.

– Według danych, jakie uzyskujemy z placówek ochrony zdrowia, w powiecie szydłowieckim zaszczepienie przeciw odrze, wynosi średnio ok. 98 proc. dzieci. W rocznikach dzieci aktualnie podlegających szczepieniu, tj. urodzonych w 2008 r. (II dawka) oraz ur. w 2016 r. (I dawka) – stan zaszczepienia wynosi odpowiednio: 86% i73%. Oznacza to, że naprawdę nie ma problemu… Należy podkreślić, że duża w tym zasługa personelu we wszystkich naszych ośrodkach zdrowia. Przekonywanie rodziców przez lekarzy i pielęgniarki do tego, aby zadbali o szczepienie swych dzieci, okazuje się skuteczne. A potwierdzeniem tego są statystyczne fakty… Na naszym terenie, od ponad 10 lat nie mieliśmy notowanych przypadków zachorowań na odrę – podkreśla Elżbieta Pawlak,  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu.

– Należy także podkreślić, że – na szczęście – w naszym powiecie nie ma również problemów, wynikających – z powodu „propagandowo głośnych” działań ruchów tzw. anty-szczepionkowych. Z informacji z placówek ochrony zdrowia wynika, że na terenie naszego powiatu – nie mamy zadeklarowanych odmów szczepienia przeciwko odrze. A to, ze faktycznie wykonanych szczepień przeciwko tej groźnej chorobie jest  u nas 98 proc., a nie 100 proc., wynika m.in. z faktu, że bardzo rzadko – ale zdarzają się przypadki zdrowotnych przeciwwskazań u niektórych dzieci. Wśród tego minimalnego „marginesu” są także dzieci z terenu naszego powiatu, które wraz z pracującymi w innych krajach rodzicami, przebywają za granicą – poinformowała nas szefowa szydłowieckiego „Sanepid-u”

Bardzo zaraźliwa choroba

Odra to ostra choroba zakaźna. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa i gardła osoby chorej. Na zarażenie nią, narażone są osoby nieuodpornione (nie szczepione przeciwko niej). Dlatego może powodować epidemie.

Odra jest bardzo groźną chorobą ze względu na możliwe powikłania. Mogą to być m.in. zapalenie płuc, zaburzenia wzroku (ślepota), zapalenie ucha środkowego do utraty słuchu, a także ostre zapalenie lub ciężkie uszkodzenie mózgu, którego objawy pojawiają się nawet kilka lat po chorobie.

 

 

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.