Więcej pożarów nieużytków i leśne ogniowe zagrożenia

Gorące tematy Szydłowiec

W szydłowieckiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej pracuje 46 funkcjonariuszy. W minionym roku interweniowali oni aż 1077 razy. Najczęściej były to wiosenno-letnie pożary nieużytków i usuwanie drzew, powalonych nie tylko przez jesienne wichury.

– Generalnie rok 2017 był rokiem nie odbiegającym od „normy” na terenie powiatu szydłowieckiego w latach poprzednich. Symptomatyczne jest jedynie, to że wzrosła ogólna liczba pożarów – aż o blisko 90 proc.  –  stwierdził w rozmowie z naszą redakcją młodszy brygadier Krzysztof Banaszek, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu.

 

Dominowały pożary suchych traw

– Ta wzrostowa tendencja (w stosunku do poprzedniego roku) wynika m.in. z faktu, że ubiegłoroczna wiosna była dość wczesna i przez to w czasie znacznie wydłużona. Oprócz tych wiosennych pożarów suchych traw, na ogólny wzrost ilości pożarów w 2017 roku, miał również wpływ początek ubiegłorocznego lata, „zaznaczony” dużą ilością pożarów lasów i nieużytków. Ogółem w minionym roku odnotowaliśmy aż 453 takie przypadki (rok wcześniej było ich –  261).

– „Sezonowość ” tych zdarzeń rozkładała się podobnie jak we wcześniejszych latach. Szczególnie newralgiczny był zwłaszcza marzec – 227 nieużytkowych pożarów. Kolejne „obfite” w ogniowe zdarzenia miesiące, to kwiecień (107) i sierpień (84), w którym były to przede wszystkim – pożary lasów.

 

Usuwanie powalonych przez wichury drzew

– Jeśli chodzi o tzw. miejscowe zagrożenia, to dominowały wśród nich te związane z usuwaniem powalonych przez październikowe wichury drzew i udrażnianiem szlaków komunikacyjnych na drogach całego powiatu.

– To dość oczywiste, że m.in. ze względu na urbanistyczną zabudowę, rozbudowaną infrastrukturę i liczbę ludności, najwięcej strażackich interwencji jest w Szydłowcu. Natomiast w gminach wiejskich, ze względu na ilość interwencji, strażacy absorbowani są do różnego rodzaju zdarzeń w takiej kolejności – Chlewiska, Orońsko, Jastrząb i Mirów.

 

75 przypadków osób poszkodowanych

– W dorocznych statystykach znajdują się również przypadki osób poszkodowanych we wszystkich zdarzeniach (czy to pożarach, czy też m.in. drogowych wypadkach), podczas których interweniują nasi strażacy. Tych poszkodowanych osób w roku 2017 było – 75. Dotyczyło to przede wszystkim wypadków komunikacyjnych – rannych oraz ofiar śmiertelnych (tych ostatnich przypadków było – 3). Wśród tych poszkodowanych był tylko jeden druh z OSP (który skręcił nogę w czasie akcji, podczas wysiadania z samochodu).

 

Ważna jest również prewencja…

– Oprócz strażackich interwencji, ważną sferą działania szydłowieckiej komendy PSP jest również prewencja. Dotyczy ona nie tylko wypalania traw i nieużytków, ale również zagrożeń związanych z czadem oraz m.in. bezpiecznymi zachowaniami podczas ferii zimowych i świątecznych. W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…” Nasi oficerowie mieli profilaktyczne prelekcje w szkołach na terenie całego powiatu. Spotykali się nie tylko z uczniami, ale również z Radami Pedagogicznymi i kadrą nauczycielską w poszczególnych szkołach.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.