Wyciągarki samochodowe – jakie parametry decydują o ich skuteczności?

0
37

Kiedy używamy wyciągarki?

 

Podczas wypraw w trudne do przejazdu, nieutwardzone tereny, często zdarza się, że samochód ugrzęźnie w piachu lub błocie. Może też wpaść do rowu lub stoczyć się na pochyłym terenie, skąd kierowca nie jest w stanie samodzielnie wyjechać. Dzięki wyciągarce można spokojnie i bez obaw kontynuować podróż – nawet gdy nie da się podjechać na wysoki brzeg rzeki, urządzenie bez problemu wciągnie samochód na górę. Wyciągarka przydaje się również do wyciągania na brzeg łodzi np. wędkarskich (po sezonie, kiedy trzeba je zabezpieczyć na lądzie przed zimą). Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

 

Jak działa wyciągarka?

 

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta – na ruchomy bęben nawijana jest lina, do której mocuje się wciągany pojazd. Aby wyciągarka mogła spełnić swoje zadanie, lina ta musi być odpowiednio mocna (stalowa lub syntetyczna), a stosowane w urządzeniu przekładnie powinny zapewniać odpowiedni moment wyciągania (najefektywniejsze są przekładnie planetarne). Do prowadzenia liny salowej na bęben wmontowane są odpowiednie rolki, a do syntetycznej – ślizgi. Dobra wyciągarka powinna też mieć bardzo mocny hamulec, zapewniający bezpieczeństwo – musi on załączać się automatycznie, w momencie zatrzymania bębna.

 

Rodzaje wyciągarek samochodowych

 

Produkowane są cztery rodzaje wyciągarek: ręczne, elektryczne, hydrauliczne i mechaniczne. Najprostszą i najłatwiejszą w obsłudze jest wyciągarka ręczna, która jednak wymaga użycia dużej siły. Modele elektryczne czerpią moc z akumulatora (najczęściej dwóch) i posiadają własny silnik. Z kolei urządzenia mechaniczne i hydrauliczne uzależnione są od pracy silnika samochodu. Wyciągarki hydrauliczne wyposażone są w dodatkową pompę hydrauliczną lub wykorzystują pompę wspomagania układu kierowniczego samochodu, zaś mechaniczne korzystają bezpośrednio z pracy silnika samochodu.

 

Parametry wyciągarek

 

Do najważniejszych parametrów wyciągarek, które decydują o ich skuteczności, należy uciąg oraz siła uciągu urządzenia. Uciąg powinien być ok. 1,5 razy większy od masy całkowitej samochodu. Producenci podają go w jednostkach lb, czyli w przeliczeniu na kilogramy. Średniej klasy wyciągarka ma uciąg ok. 5,5 tys. lb, co odpowiada mniej więcej 5,5 tonom. Z kolei siła uciągu urządzenia maleje wraz z długością liny w bębnie.

 

Jaką wyciągarkę kupić?

 

Z uwagi na cenę, należy przed zakupem dokładnie przemyśleć, do czego urządzenie będzie służyć i w jakich warunkach pracować. Nie bez znaczenia jest również długość liny oraz jej prędkość. Wyciągarki elektryczne mają dużą moc i wytrzymałość. Są łatwe w obsłudze i bezproblemowe w sterowaniu, dlatego najlepiej się sprawdzają w wyjątkowo trudnym terenie oraz w przypadku ciągników i lawet. Należy jednak pamiętać, że kiedy akumulator się rozładuje, przestają pracować. Wyciągarki mechaniczne i hydrauliczne są niezawodne, odporne na wodę i zabrudzenia, jednak ich praca zależy od sprawności samochodu.

 

Warto zainwestować w sprzęt dobrej jakości, który posłuży bezawaryjnie przez wiele lat. Godne polecenia są wyciągarki samochodowe Dragon Winch. Produkuje się je w wielu wersjach, dlatego każdy łatwo wybierze urządzenie spełniające jego oczekiwania.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.