Wyjazd na narty w Polsce – gdzie najtaniej?

Rozmaitości

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami i coraz więcej z nas myśli o wyjeździe na narty. Jak wynika z danych Biura Turystyki Aktywnej Kompas, aż 83 proc. polskich narciarzy, preferuje krajowe stoki. Oferta ośrodków nad Wisłą z roku na rok jest coraz bogatsza. Który z nich wybrać, aby zapłacić najmniej?

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Polki.pl, cena jednodniowego karnetu w Kamienicy, Limanowej, Tyliczu czy Zieleńcu waha się od 65 do 80 złotych. Natomiast z większych ośrodków najtańszy jest Szczyrk – wejściówka na stok kosztuje w nim 68 złotych. Z kolei do najpopularniejszych zaliczają się Zakopane, Wisła oraz Białka Tatrzańska.

Ile kosztuje jednodniowy karnet na narty?

Jeżeli planujemy krótki wyjazd na narty (np. jednodniowy), najtaniej kupimy karnet w dwóch sudeckich ośrodkach – Rzeczce i Kamienicy:

  • za jazdę w godzinach od 9 do 16 zapłacimy około 45 złotych,
  • dzieci poniżej 4 lat mogą zjeżdżać bezpłatnie.

Warto zastanowić się nad tą propozycją, ponieważ w stosunkowo niewielkiej cenie mamy do dyspozycji 8 przyzwoicie utrzymanych tras o łącznej długości około 4 kilometrów. Są oświetlone oraz zróżnicowane pod względem trudności.

W większości przypadków najtańsze jednodniowe karnety są dostępne w małych ośrodkach, które dysponują trasami o długości od 1 do 3 kilometrów. Oprócz Rzeczki i Kamienicy, możemy do nich zaliczyć Karpacz, Limanową, Stożek, Tylicz, Wisłę oraz Zieleniec.

Wyjazd na narty z rodziną – gdzie kupić karnet?

Natomiast jeśli planujemy dłuższy wyjazd na narty – np. z dziećmi, to warto odwiedzić Masyw Śnieżnika na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu wspomniana już wcześniej Kamienica, a także Sienna. Oba ośrodki posiadają w ofercie zjazdy rekreacyjne dla rodzin z dziećmi. Ceny karnetów są przystępne:

  • za wejściówkę na stok w Kamienicy zapłacimy w opcji 2+1 120 złotych, 2+2 160 złotych oraz 2+3 190 złotych,
  • w Siennej koszt biletu dla całej rodziny wynosi odpowiednio 185 złotych, 245 złotych oraz 300 złotych.

Dodatkowym atutem Siennej jest bliskie położenie Zieleńca – największego ośrodka narciarskiego w Kotlinie Kłodzkiej, który również oferuje przystępne ceny karnetów rodzinnych. Ponadto posiada większą liczbę wyciągów objętych jedną wejściówką, a także bogatszą bazę noclegowo-gastronomiczną.

Długie i tanie trasy w Polsce

Bardziej doświadczeni narciarze preferujący dłuższe trasy, mogą wybrać się do Szczyrku. Znajdujący się tam ośrodek Czyrna-Solisko posiada najdłuższe trasy zjazdowe w Polsce o urozmaiconym poziomie trudności. Oferuje korzystne ceny:

  • osoba dorosła za jednodniowy karnet zapłaci około 70 złotych,
  • w cenie kilkudniowej wejściówki istnieje możliwość jazdy w godzinach wieczornych,
  • minusem ośrodka Czyrna-Solisko jest brak w ofercie biletów rodzinnych.

Zwolennicy długich tras mogą wybrać się również do Korbielowa. Ośrodek posiada aż 14 tras zjazdowych, z czego 7 przeznaczonych jest dla osób początkujących, 6 dla zaawansowanych, a 1 czarna została stworzona dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Ponadto znajduje się tu rozbudowana baza hotelowo-usługowa.

W Korbielowie-Plisku jednodniowy karnet kosztuje 55 złotych, z kolei tygodniowy 300 złotych. Niestety minusem zarówno Szczyrku, jak i Korbielowa jest słaby poziom infrastruktury w porównaniu do innych ośrodków w kraju, jak Krynica czy Szklarska Poręba.

Jakie kupić ubezpieczenie na narty w Polsce?

Większość narciarzy lekceważy opcję zakupu ubezpieczenia przed wyjazdem na narty w Polsce. Sądzą, że skoro posiadają darmowy dostęp do opieki medycznej refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to polisa nie jest im potrzebna w razie wypadku. Dodatkowo wiele osób uważa, że ponieważ za akcje ratunkowe przeprowadzane przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie płacimy w Polsce z własnej kieszeni, to także nie warto się ubezpieczać.

Czy więc warto kupić ubezpieczenie na narty w Polsce? Jak najbardziej! Zwłaszcza od Odpowiedzialności Cywilnej (OC), ponieważ na stokach często dochodzi do kraks. Jeżeli ją spowodujemy, poszkodowany może domagać się od nas odszkodowania. Jednak posiadając polisę nie musimy się tym martwić, gdyż środki z niej będą w stanie pokryć ewentualne roszczenia finansowe ofiary wypadku. Dodatkowo zawiera ona NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), może pokryć koszty leczenia prywatnego, a nawet rehabilitacji.

Zakup polisy na tygodniowy wyjazd na narty w Polsce to symboliczny koszt (ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych) w porównaniu z innymi wydatkami, które musimy ponieść. Należą do nich m.in. opłaty za karnet, nocleg czy wyżywienie. Nie warto więc się zastanawiać, tylko sprawdzić zakres ubezpieczenia na narty z www.ubezpieczeniaonline.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.