Wyremontowany jazz, tereny zielone i atrakcyjne molo

flash Szydłowiec

Przez kilkadziesiąt lat ten zbiornik, nie był odmulany… Nie był nawet prowizorycznie czyszczony… Systematycznej dewastacji ulegały przyzalewowe budynki, w których niegdyś mieścił się nawet jakiś gastronomiczny przybytek, a ponoć nawet… kajakowa przystań…

Przez lata remontu nie mógł doczekać się niszczejący jazz i „poszarpane” nabrzeża… Uroku zalewowemu otoczeniu bynajmniej nie dodawały, coraz bardziej dziczejąca zieleń i wszechobecne krzaki… A całości dopełniały: bardziej mulisty, niż piaskowy piasek na tutejszej rzekomej plaży i zalatująca jakąś zgnilizną, bardziej cuchnąca niż orzeźwiająca woda…

Po spuszczeniu wody ze zbiornika najpierw wyremontowano jazz na wodnej zaporze. Poza gruntowna naprawą betonowych elementów, zadbano również o wzmocnienie nabrzeży. Na te remontowe prace pozyskano dofinansowanie w formie dotacji oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Ważnym przedsięwzięciem było także odmulenie i gruntowne oczyszczenie zalewowej niecki.

Postarano się również dofinansowanie na kompleksowe „zadbanie” o przyzalewowe tereny. Finansowe wsparcie pozyskano na realizację projektu pod nazwą „Poprawa środowiska miejskiego poprzez modernizację terenów zieleni nad zalewem w Szydłowcu”. Poza oczyszczeniem wodnego zbiornika, gruntownym uporządkowaniem terenów zielonych oraz nasadzeniu nowej roślinności, utworzeniu spacerowych alejek i zamontowaniu elementów tzw. małej architektury (m.in. ławek, wiat do grillowania, stojaków na rowery) i ustawieniu urządzeń do zabawy dla dzieci, zaplanowano także modernizację oświetlenia, rekreacyjne boiska i pole namiotowe. Na wszystkie przewidziane przedsięwzięcia, potrzeba blisko 3,4 mln złotych. Pozyskane przez szydłowieckie władze samorządowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi prawi 2,9 mln zł. Część z zaplanowanych prac już wykonano. Natomiast termin całkowitej realizacji tego ekologiczno-rekreacyjnego projektu, przewidziano do końca br.

Po ubiegłorocznym wyremontowaniu jazu, umocnieniu brzegów zalewu i robotach związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych, przed rozpoczęciem tegorocznego, kąpieliskowego sezonu podjęto prace na terenie przyszłego molo.

Po zimowym przestoju, budowlańcy wyburzyli mocno zdewastowany parterowy budynek, zlokalizowany przy szydłowieckim zalewie od strony plażowych boisk. Przed laty laty był w nim gastronomiczny przybytek, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego i gospodarcze pomieszczenia. Okresowo, w sezonie kąpielowym mieli tu również swoją siedzibę ratownicy.

– W ramach rewitalizacyjnego projektu, na wyburzonym terenie powstanie nowoczesne i atrakcyjne molo – zapowiadali przedstawiciele magistratu. I tak się dość szybko – „stało”… Zmiana polegała jedynie na tym, że po zakończeniu tej budowy urzędnicy i samorządowcy konsekwentnie zaczęli używać nazwy – drewniany pomost…Jak zwał, tak zwał… Warto jednakże dodać, że na wybudowano tego drewnianego pomostu również pozyskano dofinansowane w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018.”

Najważniejsze, że przygnębiająca rudera wreszcie bezpowrotnie zniknęła, a w jej miejsce pojawił się obiekt, służący nie tylko amatorom letnich kąpieli. Koszt tego przedsięwzięcia, to ponad 300 tys. złotych. Inwestycję zrealizowała wyłoniona w przetargu firma Bigram z Radomia.

Kompleksowe „cywilizowanie” zalewu i terenów wokół niego, przewidziano etapowo. I to nie tylko ze względów finansowych, ale również dlatego, że realizacja wszystkich przewidywanych zamierzeń, wymaga czasu…

To co już jest widoczne, zrobiono w ramach pierwszego etapu. W dwóch kolejnych przewidziano m.in. budowę zaplecza rekreacyjno-sportowego (skatepark, boiska, wyciąg do nart wodnych i plenerowa siłownia), amfiteatru i dwóch basenów odkrytych dla dzieci) – na co potrzeba około 3 mln zł oraz wniesienie budynku obsługowo-restauracyjnego, z miejscami noclegowymi – a to zamierzenie musi kosztować, więcej niż trzy miliony…

(Max.)

1 Komentarz dla “Wyremontowany jazz, tereny zielone i atrakcyjne molo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.