XVII Święto Żelaza i Stali już za nami

flash Gorące tematy Rozmaitości

Mnóstwo atrakcji czekało odwiedzających Zabytkową Hutę Żelaza w Chlewiskach podczas XVII Święta Żelaza i Stali. Wśród uczestników festynu byli nie tylko mieszkańcy Chlewisk, okolicznych gmin oraz regionu radomskiego, ale i nie zabrakło także turystów, gości z zewnątrz. Przybyli oni, aby podziwiać unikatowe ekspozycje muzealne w Zabytkowej Hucie Żelaza w Chlewiskach, obecnie Oddział Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie oraz spędzić ciekawie niedzielne popołudnie.

Impreza rozpoczęła się tradycyjnie blokiem regionalnym, w którym wystąpiły zespoły śpiewacze z terenu gminy:” Ostałki”, ” Broniowianki”, ” Załawianki”, ” Pawłowianki”, ” Cymbrzanki” oraz dziecięcy zespół ludowy ” Wróbelki” z Ostałówka”. Gościnnie na scenie zaśpiewał Wacław Pejas oraz zespół ludowy „Sobótka” z gminy Bliżyn. W bloku ludowym debiutowało Stowarzyszenie Edukacyjno- Folkorystyczne ” Wrzos” z Mirowa z przedstawieniem ” Na folkową nutę- dla Niepodległej”.

Oficjalną część o godz.16.00 otworzył wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, który wspólnie z dyrektorem Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie był organizatorem XVII Święta Żelaza i Stali. W imprezie uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. parlamentarzyści- Leszek Ruszczyk i Robert Mordak, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Zbigniew Gołąbek, starosta Powiatu Szydłowieckiego- Włodzimierz Górlicki, wicestarosta- Adam Włoskiewicz, przewodnicząca Rady Powiatu- Anita Gołosz, burmistrz Szydłowca- Artur Ludew, włodarze z sąsiednich gmin: Robert Fidos, Andrzej Bracha, Artur Siwiorek, Krzysztof Sobczak, zastępca komendanta Powiatowej Policji w Szydłowcu – mł. insp. Marek Filipiak, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu- mł.bryg. Paweł Sokół, prezes LGD ” Razem na Piaskowcu”- Jan Gula oraz dyrektor Agnieszka Idzik- Napiórkowska, kierownik SPZOZ w Chlewiskach – Jarosław Michalski, sekretarz gminy Chlewiska- Grzegorz Hylicki, radni powiatowi i gminni na czele z przewodniczącym Jerzym Gnatem .

Po uroczystym powitaniu przez wójta Waldemara Sowińskiego rozpoczęły się koncerty artystyczne zaproszonych zespołów. Odwiedzający mogli obejrzeć występ romskiej grupy Romano Dżi, zespołu Rzeczpospolita Babska z Klwowa, posłuchać recitalu Darka Bernatka i koncertu Haliny Sowińskiej- Winiarskiej. Gwiazdą disco polo był zespół Mejk, a gwiazdą wieczoru Paweł Mosiołek- muzyk, wokalista z Radomia. Niedzielny wieczór zakończyła zabawa taneczna z zespołem ” Akces”.

XVII Święto Żelaza i Stali już za nami. Dopisała pogoda, duża liczba gości oraz wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W trakcie imprezy na zwiedzających czekały stałe ekspozycje muzealne oraz wystawy. Jak co roku był zorganizowany pokaz pojazdów militarnych przez Grupę Militarną ” Pilica”, prezentowane były motocykle Weteran Klub Radomski FENIKS oraz grupy motocyklowej HusaR, odbył się również pokaz kultowych roadsterów Mazdy mx5. Atrakcją dla zwiedzających była wystawa mobilna z Muzeum Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej oraz symulator motocykla przygotowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Radomia. Dodatkowo o godz.15 i o 17 zorganizowane było grupowe zwiedzanie z przewodnikiem parku Manor House .

Podczas festynu ludzie dobrej woli włączyli się do akcji ” Podarujmy życie Mateuszowi„, biorąc udział w zbiórce pieniędzy dla chorego Mateusza na operację kręgosłupa w USA.

Tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach odpowiadał za stoiska z rękodziełem artystycznym, które pokazywały bogaty dorobek artystyczny twórców ludowych i profesjonalnych oraz blok regionalny. Przygotowane atrakcje zadowoliły odwiedzających Zabytkową Hutę Żelaza w Chlewiskach.

Organizatorzy XVII Święta Żelaza i Stali dziękują służbom zabezpieczającym imprezę: straży, policji, ratownikom medycznym oraz ochronie za zapewnienie bezpieczeństwa podczas festynu, a sponsorom za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.