Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Prawidłowe dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu wcale nie jest takie proste. Podstawą powinno być myślenie: po pierwsze nie szkodzić.

Jakie produkty lub sytuacje źle wpływają na nawodnienie organizmu, czyli są dla nas szkodliwe? Na co trzeba zwracać uwagę, by móc cały czas dostarczać odpowiednią ilość wody do wszystkich komórek naszego ciała?

Co szkodzi nawodnieniu?

Do szybszego odwodnienia organizmu dochodzi w wyniku chorób, które objawiają się gorączką, wymiotami i biegunką. Podobne działanie ma upał, nadmierne pocenie się wynikające z uprawiania sportów czy spożywanie niektórych produktów spożywczych. Niewskazane jest wszystko to, co jest słone lub zawiera kofeinę. Odwadniająco działa również alkohol.

Bardzo dużą ilość wody tracimy podczas uprawiania sportów, dlatego przed, w trakcie i po każdym treningu powinniśmy wypić dodatkową ilość wody. Niekorzystne działanie na nasze nawodnienie mają także leki moczopędne, które stosuje się na przykład w leczeniu zapalenia pęcherza czy nadciśnienia.

Co jest dobre dla nawodnienia?

Po drugiej stronie znajdują się produkty i sytuacje, które są dobre dla nawodnienia naszego organizmu. Na pewno duże znaczenie ma to, jakie pożywienie spożywamy. Powinniśmy sięgać przede wszystkim po to, co ma w sobie dużo wody, czyli warzywa i owoce. Dodatkowo należy przyjmować płyny. Najlepsza jest woda mineralna i źródlana, herbaty ziołowe oraz domowe soki owocowe. Jeszcze lepsza jest tzw. woda strukturalna, którą można uzyskać poprzez zamrożenie i odmrożenie wody. Znajduje się ona także w postaci naturalnej w warzywach i owocach.

Na nawodnienie organizmu wpływa nie tylko woda, ale również elektrolity. Skąd można je wziąć? Znajdują się na przykład w specjalnych preparatach nawadniających, które można kupić w aptekach. Dokładny opis tego typu środków zamieszczony jest na stronie www.orsalit.pl.

Dbanie o prawidłowe nawodnienie ciała jest bardzo ważne, ponieważ bez odpowiedniej ilości wody w ciele żadne procesy nie mogą przebiegać prawidłowo.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Klub Sportowy Jastrząb uroczyście świętował jubileusz 20-lecia. Był piłkarski turniej, mecz juniorów z oldboyami, odznaczenia i podziękowania dla najbardziej zasłużonych. W sobotnich uroczystościach uczestniczyli sportowi...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze