Zapłacą mniej za energię

Gorące tematy Rozmaitości

Poza systematyczną wymianą ulicznych lamp, na znacznie nowocześniejsze i bardziej ekologiczne, co przynosi konkretne prądowe oszczędności, gminne samorządy z naszego powiatu będą płacić jeszcze mniej za elektryczną energię.

A to dzięki specjalnemu porozumieniu w sprawie wspólnych zakupów energii. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w skarżyskim magistracie. Wójtowie, burmistrzowie i prezydencki zastępca Skarżyska podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Grupy Zakupowej, która zajmie się wspólnym zakupem energii elektrycznej.

Zakupowe porozumienie 12 gmin

Tej zakupowej grupie „lideruje” Skarżysko Kamienna. W poprzedniej edycji zakupowego porozumienia uczestniczyło pięć gminnych samorządów. Obecnie porozumienie podpisali włodarze 12 gmin: Skarżyska-Kamiennej, Mirowa, Chlewisk, Jastrzębia, Orońska, Skarżyska Kościelnego, Bliżyna, Suchedniowa, Wąchocka, Łącznej i Mirca.

Grupa zajmie się wspólnym zakupem energii elektrycznej, na potrzeby wszystkich w niej uczestniczących gmin. Pozwoli to lokalnym samorządom, na znaczne oszczędności. Zgodnie z porozumieniem, podpisanym w skarżyskim magistracie, jako lider Grupy Zakupowej gmina Skarżysko, odpowiedzialna będzie za przygotowanie i przeprowadzenie postępowań o udzielenie zamówień publicznych na zakup i dystrybucję energii elektrycznej.

– Uczestnictwo w takiej grupie pozwoli nam na znaczne oszczędności w opłatach za elektryczną energię. Wiadomo, że jeśli więcej odbiorów skupionych w zorganizowanej grupie kupuje wspólnie energię, to każdy z nich może liczyć na mniejszą marżę ze strony dostawcy… To oczywiste, że kupując w grupie, uda nam się wynegocjować bardziej korzystne, niższe ceny – podkreśla Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb.

 

Oczekujemy dużych oszczędności

Jako lider tego energetycznego porozumienia, skarżyski magistrat odpowiedzialny będzie za przygotowanie i przeprowadzenie postępowań o udzielenie zamówień publicznych na zakup i dystrybucję energii elektrycznej oraz innych formalno-prawnych uzgodnień. związanych m.in. ze stosownym przetargiem.

Trzeba też uwzględnić fakt, ze poszczególne gminy, które zdecydowały się na to grupowe działanie, muszą wcześniej uregulować swoje sprawy z dotychczasowymi dostawcami energii, „wygasić” umowy, etc.

– Już wcześniej, zdecydowaliśmy się na sukcesywną i kompleksową wymianę lamp rtęciowych na zdecydowanie oszczędniejsze – ledowe. Dzięki tym nowocześniejszym rozwiązaniom, na opłatach za uliczne oświetlenie możemy zaoszczędzić, nawet blisko 30 proc. wcześniejszych kosztów za elektryczną energię. Po wejściu „w życie”, nowego energetycznego porozumienia, oczekujemy kolejnych dużych oszczędności. Doświadczenia gmin, które z takich grupowych rozwiązań już korzystały wskazują, że przy wspólnych zakupach można zyskać od 10 do 20 procent. Jednakże uwzględniając różne formalności, z którymi muszą uporać się poszczególne gminy, nowa wspólna umowa Grupy Zakupowej z nowym dostawcą, na którego wszyscy się zdecydujemy, będzie najprawdopodobniej obowiązywać od stycznia przyszłego roku – stwierdził w rozmowie z naszą redakcją wójt Andrzej Bracha.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.