Na co zwrócić uwagę kupując luksusowy, używany samochód?

0
32

Polacy pokochali luksusowe samochody. Nowe i używane. Marki takie jak Volvo odnotowują z roku na roku coraz większą sprzedaż swoich najdroższych nawet modeli. Zakup luksusowego, używanego samochodu to jednak spora inwestycja, która wymaga przede wszystkim sporej dawki zdrowego rozsądku.

Na rynku można znaleźć sporo ofert sprzedaży aut klasy premium, które kuszą okazyjną ceną, lecz w tej sytuacji poszukiwanie okazji niekoniecznie musi być najlepszym wyborem. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mogą okazać się przydatne przy zakupie luksusowego, używanego auta.

Używany samochód, czyli prawie jak nowy

 Polacy chętnie kupują używane samochody, głównie ze względów ekonomicznych. Auto, które jest użytkowane od kilku lat traci stosunkowo dużo na wartości w stosunku do ceny, jaką należy zapłacić w salonie za nowy egzemplarz. Ekonomiczna utrata wartości używanego samochodu jest jednak o wiele szybsza niż jego faktyczne zużycie. Właściwie użytkowany pojazd po upływie 3 – 4 lat od zakupu może wręcz przypominać egzemplarz, który przed chwilą wyjechał z salonu samochodowego. W przypadku używanych samochodów marek premium z taką sytuacją można spotkać się dosyć często.

Można kupić np. Volvo

 Relacja cena do jakości to decydujący argument przy zakupie samochodów luksusowych z rynku wtórnego. Przykładowo Volvo S60 T6 AWD Summum z 2013 roku z 3 – litrowym, benzynowym silnikiem pod maską oddaje do dyspozycji kierowcy aż 304 KM mocy oraz napęd na wszystkie koła, pozwalający okiełznać ten wyjątkowo udany egzemplarz. Odpowiednia moc jest w samochodach luksusowych czymś normalnym, można powiedzieć wręcz, że standardem. Ich fenomen ukrywa się często w wyposażeniu, które potrafi bardzo pozytywnie zaskakiwać.

Luksus ma długą młodość

Volvo S60 T6 AWD Summum oddaje do dyspozycji podróżującym między innymi takie luksusy jak:

  • podświetlane lusterka do makijażu;
  • lampki do czytania z przodu i z tyłu;
  • wykończenie wnętrza Shimmer Graphite wraz z gustowną, skórzaną tapicerką;
  • zaawansowane systemy multimedialne z zestawem 12 najnowocześniejszych głośników;
  • 2 – strefową, automatyczną klimatyzację;
  • szyberdach szklany otwierany elektrycznie.

oraz wiele innych udogodnień, systemów bezpieczeństwa oraz wspomagania jazdy, które sprawiają, że takim autem aż chce się jeździć. Zakładając, że ktoś rzeczywiście pragnie zobaczyć je niedługo w swoim garażu, warto zwrócić uwagę na to, co jest powinno być najważniejsze w procesie zakupu auta takiego jak Volvo S60 T6 AWD Summum z 2013 roku.

Źródło pochodzenia to podstawa

Kupując luksusowy, używany samochód koniecznie należy zwrócić uwagę na źródło jego pochodzenia. Podstawą tutaj jest kompletna dokumentacja, potwierdzająca to, kto faktycznie kupił i użytkował konkretne auto. Kompletne dane na temat używanych samochodów posiadają dealerzy prowadzący sprzedaż nowych modeli. Z racji upowszechnienia form finansowania takich jak leasing, czy wynajem długoterminowy do autoryzowanych dystrybutorów marek samochodowych powraca duża liczba aut kupionych wcześniej w salonach.

Producenci postanowili scentralizować te procesy w postaci specjalnych programów sprzedaży używanych samochodów. Volvo dla przykładu uruchomiło Volvo Selekt, gdzie potencjalni nabywcy aut z rynku wtórnego mogą znaleźć specjalnie wyselekcjonowane, używane modele szwedzkiego producenta. Zainteresowani informacje o programie mogą znaleźć tutaj: http://www.volvocars.com/pl/modele/volvo-selekt.

Na co zwrócić uwagę kupujący używany samochód z wyższej półki?

Starając się dociec na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu marki premium można oprzeć się o kryteria, które Volvo wskazuje jako najbardziej właściwe w Volvo Selekt:

  • auto powinno mieć nie więcej niż 5 lat i 150 000 km przebiegu, posiadać udokumentowane źródło pochodzenia oraz historię serwisową;
  • przed zakupem wskazana jest drobiazgowa kontrola mechaniczna mająca na celu eliminację potencjalnych usterek mechanicznych oraz wymiany elementów zużytych w trakcie eksploatacji;
  • sprzedający powinien oferować nabywcy gwarancję potwierdzającą najwyższą jakość sprzedawanego egzemplarza.

Warto wiedzieć, co naprawdę się kupuje

Luksusowy, używany samochód kupuje ta część kierowców, których wymagania względem tego, czym jeżdżą są znacznie wyższe od przeciętnych. W związku z tym nie warto ich obniżać przy zakupie auta, które z pozoru wydaje się wręcz niesamowite. Późniejsze koszty użytkowania używanego samochodu są w znacznej mierze uzależnione od tego, co działo się z nim wcześniej. Pełną wiedzę na ten temat daje jedynie skorzystanie z autoryzowanych ofert dostępnych w programach takich jak Volvo Selekt. W przypadku modeli tak jak wspomniane wcześniej Volvo S60 T6 AWD Summum z 2013 roku to w praktyce najrozsądniejsze wyjście.

Używany samochód z wyższej półki powinien nowej właścicielce lub właścicielowi spokojnie posłużyć przez kilka następnych lat. Ciesząc komfortem i wygodą, a w odpowiednich momentach dając iście sportową frajdę z jazdy. Po to właśnie kupuje się auta luksusowe – zarówno nowe, jak i używane.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.