Amerykański żołnierz. Rozkochał, wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych i okazał się…

Policjanci ostrzegają przed rzekomymi, amerykańskimi żołnierzami. Wykorzystujący zaufanie, za pośrednictwem internetu sprytni i bezwzględni oszuści, wyłudzają od „rozkochanych” w sobie Polek duże kwoty pieniędzy – nawet po kilkadziesiąt tys. złotych.

Mimo tych ostrzeżeń, metoda „na amerykańskiego żołnierza”, nadal okazuje się skuteczna. Potwierdzeniem tego jest niedawny, taki przypadek. Z ustaleń policjantów wynika, że na portalu społecznościowym 35-latka poznała w internecie „mężczyznę”, który podawał się za amerykańskiego żołnierza kończącego służbę w Iraku. Tłumaczył kobiecie, że żołdu, który otrzymał na koniec służby nie może przewieźć do kraju, ale może pieniądze wysłać w paczce. Kobieta miała mu pomóc pokryć koszty przesyłki, które miały wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych…

– Przez kilka miesięcy korespondowali za pomocą komunikatora internetowego. Najpierw rzekomy „żołnierz” wzbudził w niej zaufanie, a następnie poprosił o pomoc… Umiejętnie prowadzona rozmowa poprzez internet i inne socjotechniczne zabiegi doprowadziły do tego, że 35-latka nieświadoma podstępu, na wskazane przez żołnierza konto przelała kilkadziesiąt tysięcy złotych – poinformowała kom. Agnieszka Wójcik

W dość krótkim czasie policjanci ustalili, że za oszustwem kryje się, nie jak dotychczas w takich przypadkach bywało, mężczyzna ale – kobieta. Internetową oszustką, która bardzo skutecznie wobec swojej ofiary zastosowała metodę „na amerykańskiego żołnierza” okazała się, studiująca w Polsce budownictwo, 23-letnia obywatelka Zimbabwe!!!

Pokrzywdzona straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatrzymanej za to internetowe oszustwo cudzoziemce, może grozić nawet do 8 lat więzienia.

Policjanci ostrzegają i przypominają

Internetowi oszuści zawsze działają w podobny sposób. Podają się np. za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie i w taki sposób „zaczepiają” użytkowniczki portali społecznościowych.

Korespondują z nimi, zaprzyjaźniają się, a następnie pod różnymi pretekstami próbują wyłudzić pieniądze. Dlatego zacznijmy od kasowania wszystkich wiadomości od nieznajomych osób.

Ponadto o próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Tylko ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą internetowego oszustwa.

max

Poprzedni artykułDymiąca rynna w Chlewiskach
Następny artykułŚliska plama w Orońsku

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Wsparcie osób niepełnosprawnych, rozumiane jako wspomaganie ich możliwości indywidualnych jest zadaniem wymagającym trafnego rozpoznania potencjału dziecka. Polega ono również na organizowaniu warunków sprzyjających rozwojowi. Uczniowie...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze