Chcą promować orońską „czekoladę”

Grupa radnych zwiedziła prehistoryczną kopalnię w Krzemionkach Opatowskich. I bynajmniej nie chodziło o zwykły turystyczny wyjazd, ale „przyjrzenie się z bliska” w jaki sposób te atrakcje sprzed tysięcy lat wykorzystywane są do turystycznego promowania tego regionu.

11-osobowa grupa wybrała się do krzemionkowej atrakcji w województwie świętokrzyskim. Radni obejrzeli kopalnie krzemienia pasiastego, a także rekonstrukcję wioski neolitycznej, której mieszkańcy przed wiekami zajmowali się wydobywaniem krzemienia i wykonywaniem z niego nie tylko narzędzi, ale również i ozdób.

Na początku lipca br. na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, zadecydowano o wpisaniu Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnie krzemienia pasiastego na tych terenach eksploatowane były w latach 3900-1600 p.n.e. i należą do najważniejszych w Europie. W 1922 roku odkrył je geolog Jan Samsonowicz. Ale do ich spopularyzowania przyczynił się archeolog Stefan Krukowski i właśnie na jego cześć, jeden z czterech, „krzemiennych” szybów górniczych otrzymał nazwę „Stefan”. Wewnątrz budynku znajduje się również tablica poświęcona Krukowskiemu i jego naukowym dokonaniom.

Archeolog ten ma również duże zasługi, w stopniowym odkrywaniu jeszcze znacznie starszych kopalni krzemienia czekoladowego w okolicach Orońska. W uznaniu tych zasług, w grudniu  roku ubiegłego, tutejsza Rada Gminy podjęła specjalną uchwałę – „Rok 2019 rokiem Stefana Krukowskiego”. I właśnie ta wizyta, orońskich radnych w Krzemionkach Opatowskich, związana była z obchodami tego wydarzenia historyczno – kulturalnego.

Jej zasadniczym celem było zapoznanie się z wykorzystaniem krzemienia do celów promocyjnych gminy Orońsko. Uczestnicy wycieczki zwiedzili trasę podziemną kopalni w Krzemionkach i obejrzeli wystawę archeologiczną w miejscowym muzeum.

– Na tej wystawie jest wiele odniesień do kopalni orońskich, które są o wiele starsze od Krzemionek. W gablotach znajdują się kawałki krzemienia czekoladowego, który swoim wyglądem przyciąga uwagę zwiedzających. Ponadto na terenie kompleksu w Krzemionkach, zwiedzający mogą również zobaczyć rekonstrukcję wioski neolitycznej i przekonać się jak żyli i mieszkali ludzie w tamtym okresie – poformowali organizatorzy tego letniego wyjazdu.

(Max.)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Europejski dzień przeciwko handlowi ludźmi

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla...
W poniedziałek, 21 października br. na terenie garnizonu mazowieckiego Policji prowadzone są działania pod nazwą „Trzeźwość w przewozie osób”. Celem działań jest ujawnianie nietrzeźwych...
Do 25 października można zgłosić swoją kandydaturę do  Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia czekają na młodych, którzy chcą mieć wpływ na rozwiązywanie, ważnych...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze