Chcesz zmienić ubezpieczyciela? Tłumaczymy jak to zrobić

Z jakiegoś powodu obecny ubezpieczyciel nie spełnia Twoich oczekiwań, w związku z czym chcesz go zmienić na innego. Jak to zrobić w sposób zgodny z prawem i skuteczny? Pamiętaj o kilku zasadach, o których piszemy poniżej, a bez problemu zmienisz towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dlaczego zmieniamy ubezpieczyciela

Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, prawdopodobnie chodzi o pieniądze, i tak jest w przypadku zmiany towarzystwa, w którym ma się wykupioną polisę OC. Robimy to najczęściej ze względu na fakt, że po prostu znaleźliśmy tańszą ofertę. A że obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej różni się wyłącznie ceną, nic dziwnego, że chcemy zaoszczędzić, zmieniając towarzystwo. Jeśli więc kalkulator OC – kalkulator-oc-ac.auto.pl wyszuka dla Ciebie korzystniejsze ubezpieczenie niż Twoje obecne, nie wahaj się i kiedy to będzie możliwe, zmień firmę.

Atrakcyjniejsza cenowo oferta to najczęstszy, ale nie jedyny powód, dla którego zmieniamy ubezpieczyciela. Niekiedy nawet zasłyszenie złej opinii na temat obecnego towarzystwa skutkuje bowiem rezygnacją z jego usług. Również chęć opłacenia polisy w ratach może sprawić, że przechodzimy do innej firmy, bo obecna nie oferuje takiego rozwiązania. Przeczytaj więcej, czym jest i jak działa OC na raty – z czym to się je.

Jak zmienić ubezpieczyciela

Zanim wykupisz nową polisę w innej firmie niż obecna, pamiętaj, że z obowiązkowego ubezpieczenia OC możesz zrezygnować wyłącznie w następujących sytuacjach:

  • w momencie jego wygaśnięcia,
  • w przypadku wykupienia nowej polisy i niewypowiedzenia starej,
  • po kupnie auta z ubezpieczeniem należącym do poprzedniego właściciela.

Oczywiście nową umowę należy podpisać wcześniej, np. 2-3 tygodnie przed upłynięciem ważności obecnej polisy, ale zaczyna ona obowiązywać dopiero po wygaśnięciu starej. Kluczowe jest wypowiedzenie wcześniejszego ubezpieczenia, z którego chce się zrezygnować. Nie ma tu większej filozofii – jedyne, co trzeba zrobić, to wysłanie własnoręcznie podpisanego dokumentu zawierającego następujące informacje:

  • dane osobowe właściciela/właścicieli,
  • numer rejestracyjny, marka i model samochodu,
  • podstawa prawna wypowiedzenia,
  • numer ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o podstawę prawną, różni się ona w zależności od tego, z jakiego powodu wypowiada się polisę. Rezygnując z wygasającego ubezpieczenia, które obowiązywało cały rok, należy się powołać na art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W przypadku wypowiedzenia OC poprzedniego właściciela po kupieniu auta obowiązuje art. 31. Z kolei w celu rezygnacji z jednej z dwóch polis, które się kontynuuje, pismo powinno się odwoływać do art. 28a ustaw.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Widzieliście już nowy kanał kulinarny "Zasmakuj tradycji" polecany przez powiat szydłowiecki? Opublikowanych zostało już 5 odcinków. Warto poznać regionalne specjały. Późne lato potwierdza uznanie dla...
"Był sobie pies", to ostatni film, który zostanie zaprezentowany podczas tegorocznych, kończących się już wakacji na zamkowym dziedzińcu. Projekcja odbędzie się w piątek 23 sierpnia,...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze