Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy i leczenie

Choroba Leśniowskiego-Crohna to zaburzenie mikroflory układu pokarmowego, zaliczane do grupy nieswoistych zapaleń jelit. Jakie są objawy i metody leczenia tej dolegliwości?

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit, podobnie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Choroba jest związana z zaburzeniami mikroflory bakteryjnej w układzie pokarmowym, która nie radzi sobie z prawidłowym trawieniem niektórych pokarmów. Choroba Leśniowskiego-Crohna jest zazwyczaj przewlekła i nawracająca, a po okresach remisji następuje znowu pogorszenie stanu zdrowia. Do najważniejszych objawów należą bóle brzucha, biegunki, wzdęcia oraz zmiany w okolicach odbytu: przetoki i owrzodzenia. Symptomem choroby może być utrata masy ciała, gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. Ważnym objawem jest także obecność krwi i śluzu w stolcu, jednak jest to objaw często niejednoznaczny: może występować także u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego i inne choroby układu pokarmowego. Więcej informacji na temat obecności krwi i śluzu w kale oraz chorób, których mogą być objawem, można znaleźć tutaj.

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna w dużej mierze opiera się na leczeniu objawowym oraz podnoszeniu jakości życia codziennego pacjentów dotkniętych tą dolegliwością. Zależnie od stadium rozwoju choroby, lekarz może zalecić czopki, wlewki doodbytnicze lub sterydy, nieco rzadziej antybiotyki. Dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, zdrowa dieta oraz regularne przyjmowanie probiotyków, które pomagają regulować skład mikroflory bakteryjnej jelit. Przez cały czas, zarówno podczas remisji jak i ostrzejszych stanów chorobowych, warto sięgać po suplement diety Lactoral, który posiada w swoim składzie trzy szczepy bakterii Lactobacillus oraz Bifidobacterium, która mają dobroczynny wpływ na pracę układu pokarmowego człowieka i łagodzą dolegliwości związane z chorobą Leśniowskiego-Crohna, takie jak biegunka oraz wzdęcia. Bakterie zawarte w Lactoralu przylegają do ścianek jelit, hamując jednocześnie rozwijanie się szkodliwych bakterii. Dobroczynne bakterie zwalczają pracę patogenów i uszczelniają błonę śluzową jelit, pomagając uporać się z dolegliwościami takimi jak bóle brzucha. Więcej informacji na temat działania probiotyków oraz możliwości zwalczania objawów choroby Leśniowskiego-Crohna można znaleźć na stronie www.lactoral.pl.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Wsparcie osób niepełnosprawnych, rozumiane jako wspomaganie ich możliwości indywidualnych jest zadaniem wymagającym trafnego rozpoznania potencjału dziecka. Polega ono również na organizowaniu warunków sprzyjających rozwojowi. Uczniowie...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze